Obamu opouští další ministr, končí šéf vnitra Salazar

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
16. 1. 2013 17:09
Ken Salazar je pátým členem vlády, který v nejbližší době odejde
Ken Salazar.
Ken Salazar. | Foto: US Government

Washington - Vládu prezidenta Baracka Obamy opouští po čtyřech letech další člen.

Ve středu, jen pár dnů před prezidentskou inaugurací, oznámí svoji rezignaci ministr pro vnitřní záležitosti Ken Salazar, informovala stanice FOX News. Podle ní chce někdejší generální prokurátor státu Colorado trávit více času se svými nejbližšími.

Očekává se, že ve funkci zůstane do konce března.

Salazar se během svého působení zasazoval o využívání energie z obnovitelných zdrojů. V roce 2010 tak například dal zelenou projektu prvního větrného parku ve Spojených státech.

Nepřehlédnutelnou roli sehrál i po explozi ropného vrtu Deepwater Horizon v Mexickém zálivu, jedné z největších ekologických katastrof v historii USA, pro změnu dočasně zakázal podmořskou těžbu ropy.

Za to sklidil kritiku nejen od firem, ale i politiků, kteří ho vinili ze zničení tisíce pracovních míst. "Bylo to správné rozhodnutí, jelikož mou prací je chránit veřejnost a životní prostředí," bránil se tehdy.

Odchod z kabinetu už před Salazarem oznámily ministryně zahraničí Hillary Clintonová a práce Hilda Solisová. Obamův tým rovněž opouští ministři financí Tim Geithner a obrany Leon Panetta.

 

Právě se děje

Další zprávy