Obamova mašinérie se dává do pohybu. Jaký má program?

Roman Gazdík
7. 11. 2008 12:31
Čeká se na jména dalších členů nového vládního týmu

Washington - Vstal, posnídal se svými dcerami (což se mu během dlouhé kampaně příliš nedařilo), pak si na hlavu natáhl baseballovou čepici a na hodinku zaskočil ke svému příteli, k němuž si chodí zacvičit. Vrátil se domů, vzal si oblek (bez kravaty se ale obešel) a vydal se do centra Chicaga, aby poděkoval pracovníkům své kampaně.

Tak podle agentury AP začal první den Baracka Obamy po jeho zvolení čtyřiačtyřicátým prezidentem Spojených států.

Plnou parou vpřed

Většinu týdne hodlá dosluhující illinoiský senátor i nadále trávit v Chicagu, začal se však už věnovat prvním "prezidentským" povinnostem a učinil již i první významné rozhodnutí, když jmenoval čtvrtého nejdůležitějšího demokrata v dolní komoře Kongresu Rahma Emanuela personálním šéfem Bílého domu, což je funkce rovnající se svým významem přinejmenším členství v kabinetu.

Ihned také představil svůj tým, který se postará o to, aby přechod mezi oběma administrativami proběhl hladce a odcházející lidé prezidenta Bushe byli v poklidu nahrazeni "obamovci".

Rahm Emanuel: nový personální šéf Bílého domu
Rahm Emanuel: nový personální šéf Bílého domu | Foto: Reuters

Sedmnáctičlenné skupině pod vedením bývalého personálního ředitele Bílého domu za Billa Clintona Johna Podesty už úřady pronajaly 11 tisíc čtverečních metrů washingtonských kanceláří a sestavování nového kabinetu je v plném proudu.

Podesta si ze spolupráce s Clintonem pravděpodobně odnesl to, že při přípravě vlády je třeba jednat sice svědomitě, nicméně rychle. Poslední demokratický prezident před svou inaugurací roku 1992 dlouho váhal a jména mnoha nejbližších spolupracovníků oznámil až pět dní před svým nástupem do funkce.

Kdo pozvedne štít?

Obama bude zřejmě postupovat rozhodněji a v pátek pravděpodobně oznámí přinejmenším jedno další jméno. Očekává se, že hlavním mluvčím Bílého domu (funkce, která je téměř na úrovni ministerské) se stane ředitel komunikace jeho kampaně Robert Gibbs.

Novináři však doufají, že by se mohli dozvědět i jména dalších členů příští exekutivy. Obama se v pátek večer středoevropského času sejde se svými ekonomickými poradci a pak absolvuje první tiskovou konferenci po volbách, kde bude i místo pro dotazy.

Na první návštěvu k Bushovým se Obama a Michelle vydají v pondělí
Na první návštěvu k Bushovým se Obama a Michelle vydají v pondělí | Foto: Reuters

Největší očekávání vzbuzuje obsazení postu ministra financí, který bude mít na krku současnou ekonomickou krizi. Podle ankety agentury Reuters provedené mezi 48 předními ekonomy 26 z nich favorizuje současného šéfa newyorské pobočky federální rezervy (FED) Timothyho Geithnera, 14 bývalého ministra financí Lawrence Summerse.

O volebním dni šly sice trhy v očekávání stability nahoru, od té doby však burzovní index Wall Street ztratil přibližně deset procent a Obama může trhy trochu uklidnit pouze tehdy, až dá najevo, že je připraven situaci řešit.

Hillary, Kerry, Gore

Kromě ministra financí se skloňují i další jména. Tisk spekuluje o bývalém prezidentském kandidátovi Johnu Kerrym jako o možném ministru zahraničí a současném šéfu Pentagonu Robertu Gatesovi či republikánském senátoru Chucku Hagelovi jako ministru obrany.

Mluví se i o Hillary Clintonové, republikánu Richardu Lugarovi, bývalém vyslanci u OSN Richardu Holbrookovi, bývalém ministru námořnictva Richardu Danzigovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi, nebo Alu Goreovi.

Aby byl přechod mezi administrativami hladce zajištěn, začne být Obama také postupně instruován od nynějších členů administrativy.

Wall Street: hlavolam nového prezidenta
Wall Street: hlavolam nového prezidenta | Foto: Adam Hradílek

Tisíc dní hájení místo 100

Od čtvrtka přijímá společně s příštím viceprezidentem Joem Bidenem brífinky šéfů CIA, v pondělí se poprvé setká s Georgem Bushem a 15. listopadu se ve Washingtonu zúčastní summitu zástupců největších světových ekonomik, kde se bude jednat o řešení nynější finanční krize, největší od té ve 30. letech.

A vzpomínky na hádky mezi odstupujícím a nastupujícím prezidentem při přechodu mezi administrativami Herberta Hoovera a Franklina Delano Roosevelta ukazují, že bude lepší, když to tentokrát proběhne mírumilovněji.

Obama už však varoval před přehnanými očekáváními. Upozornil, že tradiční milník v hodnocení nového prezidenta, který je sto dní od nástupu do funkce, by měl být pro tentokrát posunut na tisícovku.

 

Právě se děje

Další zprávy