Obama vybírá administrativu. Má ministra spravedlnosti

Reuters Reuters
18. 11. 2008 23:20
Prvním vybraným ministrem má být Afroameričan Eric Holder
Doba oslav minula. Barack Obama už skládá svůj ministerský tým
Doba oslav minula. Barack Obama už skládá svůj ministerský tým | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy budou mít nejen historicky prvního afroamerického prezidenta, ale také prvního černošského ministra spravedlnosti.

Podle všeho se jím stane Obamův právní poradce Eric Holder.

Podle zdroje z Demokratické strany je nominace 57letého Holdera - který se podílel na Obamově kampani - na spadnutí.

Někdejší náměstek ministra spravedlnosti v administrativě Billa Clintona by se tak stal prvním potvrzeným členem Obamova ministerského týmu.

Podle amerických médií i zdrojů blízkých Obamově týmu poradců se v administrativě pravděpodobně objeví i Hillary Clintonová, bývalá první dáma Ameriky a Obamova poražená soupeřka z letošních demokratických primárek.

Jednašedesátiletá senátorka za stát New York je vážnou kandidátkou na ministryni zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy