Obama velebil Clintonovou, živí spekulace o Bílém domě

Zahraničí Zahraničí
28. 1. 2013 12:33
Končící ministryně a prezident poskytli společné interview
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington - Jejich vztah byl v uplynulých letech přinejmenším komplikovaný. Teď ale Barack Obama oživil spekulace, že by ho Hillary Clintonová mohla za čtyři roky vystřídat v Bílém domě.

"Vy chlápci od novin jste nenapravitelní. Byl jsem inaugurován před čtyřmi dny a vy už mluvíte o volbách, které budou za čtyři roky," rozesmál podle serveru Politico prezidenta USA dotaz, zda by v roce 2016 podpořil spíše kandidaturu viceprezidenta Joea Bidena, anebo právě končící ministryně zahraničí.

Sama Clintonová se doposud podobným spekulacím snaží vyhýbat. "S prezidentem nám velmi záleží na budoucnosti naší země, ale víte, že on ani já nemůžeme předvídat, co se stane v budoucnosti," řekla během prvního společného interview pro pořad 60 Minutes.

Tito lidé vládnou s Obamou:

Obama svoji končící ministryni zahraničí označil za přítelkyni a talentovanou političku.

K tomuto momentu ale vedla dlouhá cesta. Například ještě během demokratických primárek před prezidentskými volbami v roce 2008 si - coby nesmiřitelní rivalové - takřka nemohli přijít na jméno.

Posléze si ji vybral do svého týmu coby šéfku diplomacie. "Spolupráce během posledních čtyř let byla úžasná. Bude mi chybět," prohlásil nyní. Normalizace vztahů s pětašedesátiletou Clintonovou i jejím manželem (a exprezidentem) byla pro Obamu klíčová během loňské předvolební kampaně.

Právě Bill Clinton totiž na zářijovém nominačním sjezdu Demokratické strany vystoupil s projevem, jímž i podle republikánských komentátorů zajistil Obamovi křeslo na další čtyři roky. "Zamkněte dveře, zítra už nemusíte chodit," prohlásil tehdy například republikánský analytik CNN Alex Castellanos.

Nepřehlédnutelná byla rovněž jeho pomoc v závěru kampaně.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy