Obama přijede 4. dubna do Prahy. Jeho tým už tu pracuje

Kateřina Eliášová
1. 3. 2009 21:30
Topolánek to potvrdil po mimořádném summitu EU

Praha - Premiér Mirek Topolánek v Bruselu po mimořádném summitu EU oficiálně oznámil, že nový americký prezident Barack Obama přijal pozvání a přijede 4. dubna do Prahy. Současně se tu setká se špičkami Evropské unie.

Reportérům Aktuálně.cz už jeho návštěvu v týdnu potvrdilo několik přesně informovaných zdrojů z diplomatických kruhů. Oficiální místa ale doposud mlžila.

"Konečné slovo má v těchto případech vždy Bílý dům. Dokud nepřijde oficiální potvrzení odtud, nemůžeme to tvrdit s jistotou," uvedla pro Aktuálně.cz například ve středu Veronika Kuchyňová Šmigolová, která v Černínském paláci vede Odbor bezpečnostní politiky.

"Svým partnerům na jednání Sedmadvacítky jsem oficiálně oznámil, že prezident Barack Obama přijal pozvání do Prahy a proběhne při něm setkání hlav celé EU," oznámil premiér s tím, že se chce podělit o dobrou zprávu, kterých není nikdy dost.

Bylo to ale jen oficiální načasování, výsledek pozvání byl znám dřív. Už v neděli byl totiž na Pražském hradě na obhlídce Obamův přípravný tým a jednal ze zástupci prezidenta i ministerstev. Teď nastane to, co všichni znají z amerických filmů: důkladná prohlídka, kontrola a posléze i zabezpečení míst, kde se Obama může pohybovat.

Prezident přicestuje 5. dubna na summit EU-USA na pozvání prezidenta Václava Klause. V Praze bude jednat na závěr své první návštěvy Evropy, která začne summitem G20 v Londýně, následovat budou oslavy 60. výročí vzniku NATO ve Štrasburku.

Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu)
Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu) | Foto: Reuters

O tom, že by se vrcholná schůzka mohla konat v Praze v tomto pololetí, kdy Česko předsedá EU, se spekulovalo už dříve. Pak ale převážila informace, že summit bude ve Washingtonu. Ve hře byly ale také Brusel a Štrasburk

S Obamou pravděpodobně přiletí i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Neví se, zda dorazí i jeho žena Michelle.

Americký prezident by měl v České republice strávit jednu noc. První muž USA a de facto nejmocnější politik světa zavítá do České republiky po necelých dvou letech: George Bush byl v Praze v červnu 2007.

Obamova administrativa nyní zvažuje, zda bude pokračovat v projektu výstavby protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice. Washington naznačuje, že budoucnost radaru závisí na tom, zda Írán bude pokračovat v jaderném programu.

Bush před dvěma lety v Praze jednal o radaru, mezitím byla smlouva mezi ČR a USA podepsána. Poslanecká sněmovna však o ní zatím nehlasovala.

Obamova předchůdce hlídalo v Praze po dvaadvacet hodin 1500 policistů na zemi a ve vzduchu gripeny. Nejdražší prezidentská návštěva v historii armádu a policii stála 30 milionů korun. Nynější návštěva by to mohla ještě překonat.

Fakt, že Česko tento půlrok předsedá Evropské unii, zřejmě pomohl Praze k nesmírně prestižní návštěvě. Nicméně hostitelský primátor Pavel Bém není z akce nadšený.

"Prahu čekají manévry. Nic příjemného. Mimořádná bezpečnostní opatření, prázdné ulice, prázdné restaurace, jedinečná příležitost pro aktivity politicky angažovaných výtržníků," uvedl primátor pro Týden.cz.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 52 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy