Obama přijede 4. dubna do Prahy. Jeho tým už tu pracuje

Kateřina Eliášová
1. 3. 2009 21:30
Topolánek to potvrdil po mimořádném summitu EU

Praha - Premiér Mirek Topolánek v Bruselu po mimořádném summitu EU oficiálně oznámil, že nový americký prezident Barack Obama přijal pozvání a přijede 4. dubna do Prahy. Současně se tu setká se špičkami Evropské unie.

Reportérům Aktuálně.cz už jeho návštěvu v týdnu potvrdilo několik přesně informovaných zdrojů z diplomatických kruhů. Oficiální místa ale doposud mlžila.

"Konečné slovo má v těchto případech vždy Bílý dům. Dokud nepřijde oficiální potvrzení odtud, nemůžeme to tvrdit s jistotou," uvedla pro Aktuálně.cz například ve středu Veronika Kuchyňová Šmigolová, která v Černínském paláci vede Odbor bezpečnostní politiky.

"Svým partnerům na jednání Sedmadvacítky jsem oficiálně oznámil, že prezident Barack Obama přijal pozvání do Prahy a proběhne při něm setkání hlav celé EU," oznámil premiér s tím, že se chce podělit o dobrou zprávu, kterých není nikdy dost.

Bylo to ale jen oficiální načasování, výsledek pozvání byl znám dřív. Už v neděli byl totiž na Pražském hradě na obhlídce Obamův přípravný tým a jednal ze zástupci prezidenta i ministerstev. Teď nastane to, co všichni znají z amerických filmů: důkladná prohlídka, kontrola a posléze i zabezpečení míst, kde se Obama může pohybovat.

Prezident přicestuje 5. dubna na summit EU-USA na pozvání prezidenta Václava Klause. V Praze bude jednat na závěr své první návštěvy Evropy, která začne summitem G20 v Londýně, následovat budou oslavy 60. výročí vzniku NATO ve Štrasburku.

Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu)
Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu) | Foto: Reuters

O tom, že by se vrcholná schůzka mohla konat v Praze v tomto pololetí, kdy Česko předsedá EU, se spekulovalo už dříve. Pak ale převážila informace, že summit bude ve Washingtonu. Ve hře byly ale také Brusel a Štrasburk

S Obamou pravděpodobně přiletí i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Neví se, zda dorazí i jeho žena Michelle.

Americký prezident by měl v České republice strávit jednu noc. První muž USA a de facto nejmocnější politik světa zavítá do České republiky po necelých dvou letech: George Bush byl v Praze v červnu 2007.

Obamova administrativa nyní zvažuje, zda bude pokračovat v projektu výstavby protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice. Washington naznačuje, že budoucnost radaru závisí na tom, zda Írán bude pokračovat v jaderném programu.

Bush před dvěma lety v Praze jednal o radaru, mezitím byla smlouva mezi ČR a USA podepsána. Poslanecká sněmovna však o ní zatím nehlasovala.

Obamova předchůdce hlídalo v Praze po dvaadvacet hodin 1500 policistů na zemi a ve vzduchu gripeny. Nejdražší prezidentská návštěva v historii armádu a policii stála 30 milionů korun. Nynější návštěva by to mohla ještě překonat.

Fakt, že Česko tento půlrok předsedá Evropské unii, zřejmě pomohl Praze k nesmírně prestižní návštěvě. Nicméně hostitelský primátor Pavel Bém není z akce nadšený.

"Prahu čekají manévry. Nic příjemného. Mimořádná bezpečnostní opatření, prázdné ulice, prázdné restaurace, jedinečná příležitost pro aktivity politicky angažovaných výtržníků," uvedl primátor pro Týden.cz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy