Obama přijede 4. dubna do Prahy. Jeho tým už tu pracuje

Kateřina Eliášová
1. 3. 2009 21:30
Topolánek to potvrdil po mimořádném summitu EU

Praha - Premiér Mirek Topolánek v Bruselu po mimořádném summitu EU oficiálně oznámil, že nový americký prezident Barack Obama přijal pozvání a přijede 4. dubna do Prahy. Současně se tu setká se špičkami Evropské unie.

Reportérům Aktuálně.cz už jeho návštěvu v týdnu potvrdilo několik přesně informovaných zdrojů z diplomatických kruhů. Oficiální místa ale doposud mlžila.

"Konečné slovo má v těchto případech vždy Bílý dům. Dokud nepřijde oficiální potvrzení odtud, nemůžeme to tvrdit s jistotou," uvedla pro Aktuálně.cz například ve středu Veronika Kuchyňová Šmigolová, která v Černínském paláci vede Odbor bezpečnostní politiky.

"Svým partnerům na jednání Sedmadvacítky jsem oficiálně oznámil, že prezident Barack Obama přijal pozvání do Prahy a proběhne při něm setkání hlav celé EU," oznámil premiér s tím, že se chce podělit o dobrou zprávu, kterých není nikdy dost.

Bylo to ale jen oficiální načasování, výsledek pozvání byl znám dřív. Už v neděli byl totiž na Pražském hradě na obhlídce Obamův přípravný tým a jednal ze zástupci prezidenta i ministerstev. Teď nastane to, co všichni znají z amerických filmů: důkladná prohlídka, kontrola a posléze i zabezpečení míst, kde se Obama může pohybovat.

Prezident přicestuje 5. dubna na summit EU-USA na pozvání prezidenta Václava Klause. V Praze bude jednat na závěr své první návštěvy Evropy, která začne summitem G20 v Londýně, následovat budou oslavy 60. výročí vzniku NATO ve Štrasburku.

Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu)
Summit bude, ruku na to. (Mirek Topolánek, Wen Ťia-pao a José Manuel Barroso po společném setkání v Bruselu) | Foto: Reuters

O tom, že by se vrcholná schůzka mohla konat v Praze v tomto pololetí, kdy Česko předsedá EU, se spekulovalo už dříve. Pak ale převážila informace, že summit bude ve Washingtonu. Ve hře byly ale také Brusel a Štrasburk

S Obamou pravděpodobně přiletí i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr obrany Robert Gates. Neví se, zda dorazí i jeho žena Michelle.

Americký prezident by měl v České republice strávit jednu noc. První muž USA a de facto nejmocnější politik světa zavítá do České republiky po necelých dvou letech: George Bush byl v Praze v červnu 2007.

Obamova administrativa nyní zvažuje, zda bude pokračovat v projektu výstavby protiraketové základny a radaru v Polsku a České republice. Washington naznačuje, že budoucnost radaru závisí na tom, zda Írán bude pokračovat v jaderném programu.

Bush před dvěma lety v Praze jednal o radaru, mezitím byla smlouva mezi ČR a USA podepsána. Poslanecká sněmovna však o ní zatím nehlasovala.

Obamova předchůdce hlídalo v Praze po dvaadvacet hodin 1500 policistů na zemi a ve vzduchu gripeny. Nejdražší prezidentská návštěva v historii armádu a policii stála 30 milionů korun. Nynější návštěva by to mohla ještě překonat.

Fakt, že Česko tento půlrok předsedá Evropské unii, zřejmě pomohl Praze k nesmírně prestižní návštěvě. Nicméně hostitelský primátor Pavel Bém není z akce nadšený.

"Prahu čekají manévry. Nic příjemného. Mimořádná bezpečnostní opatření, prázdné ulice, prázdné restaurace, jedinečná příležitost pro aktivity politicky angažovaných výtržníků," uvedl primátor pro Týden.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy