Obama nabídne Izraeli "jaderný deštník" proti Íránu

Pavel Vondra
11. 12. 2008 8:50
Pokud Teherán provede jaderný úder, odpoví Američané stejnou mincí, píše Haaretz
Barack Obama, šéf příští americké administrativy
Barack Obama, šéf příští americké administrativy | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nově zvolený americký prezident Barack Obama se údajně chystá nabídnout Izraelcům strategický pakt, který by židovský stát ochránil před možným jaderným útokem ze strany Íránu.

Ve svém dnešním vydání o tom píše izraelský deník Haaretz, který se odvolává na nejmenovaný "dobře situovaný" zdroj blízký příštímu prezidentovi USA.

Podstatou dohody, kterou izraelský deník označuje jako jaderný deštník", má být příslib americké administrativy, že na jakýkoli íránský jaderný úder proti Izraeli odpoví Američané stejným způsobem.

Podle agentury Reuters na informaci otištěnou v listu zatím ani izraelská vláda ani velvyslanectví USA v Tel Avivu oficiálně nereagovaly.

Podle stejného zdroje, na který se Haaretz odvolává, by Američané svůj pakt s Izraelci podpořili rozmístěním zdokonaleného protiraketového systému na izraelském území.

Končící administrativa prezidenta Bushe už v Negevské poušti nainstalovala radarový systém, který je schopen včas varovat před odpálením íránské balistické střely.

Obama se tento týden nechal slyšet, že je připraven s Íránci jednat a poskytnout jim výměnou za zmrazení sporného jaderného programu ekonomické pobídky. V případě, že Teherán nabídku odmítne, je prý příští prezident odhodlán usilovat o další zpřísnění sankcí vůči íránské islámské republice.

Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou
Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou | Foto: Reuters

Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová myšlenku poskytnutí jaderné záruky Izraeli prosazovala už v demokratickcýh prezidentských primárkách, kde proti Obamovi kandidovala. Ve společné dubnové debatě s Obamou prohlašovala, že Izrael a arabští spojenci USA musejí dostat od Američanů vůči Íránu jasnou podporu a schopnost odstrašit případný íránský úder.

Írán popírá, že by se v rámci svého jaderného programu snažil vyvinout jadernou bombu. Ostrá protiizraelská rétorika ze strany režimu v Teheránu ale v poslední době vedla k růstu spekulací o možném preventivním úderu ze strany Izraele, který sám jadernými zbraněmi s největší pravděpodobností disponuje, byť to nikdy oficiálně nepřiznal.

Izraelci v minulosti opakovaně dokázali, že jsou připraveni proti regionálním nepřátelům použít vojenský úder, pokud mají podezření, že o vývoj jaderných zbraní usilují.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 28 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy