Obama nabídne Izraeli "jaderný deštník" proti Íránu

Pavel Vondra
11. 12. 2008 8:50
Pokud Teherán provede jaderný úder, odpoví Američané stejnou mincí, píše Haaretz
Barack Obama, šéf příští americké administrativy
Barack Obama, šéf příští americké administrativy | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nově zvolený americký prezident Barack Obama se údajně chystá nabídnout Izraelcům strategický pakt, který by židovský stát ochránil před možným jaderným útokem ze strany Íránu.

Ve svém dnešním vydání o tom píše izraelský deník Haaretz, který se odvolává na nejmenovaný "dobře situovaný" zdroj blízký příštímu prezidentovi USA.

Podstatou dohody, kterou izraelský deník označuje jako jaderný deštník", má být příslib americké administrativy, že na jakýkoli íránský jaderný úder proti Izraeli odpoví Američané stejným způsobem.

Podle agentury Reuters na informaci otištěnou v listu zatím ani izraelská vláda ani velvyslanectví USA v Tel Avivu oficiálně nereagovaly.

Podle stejného zdroje, na který se Haaretz odvolává, by Američané svůj pakt s Izraelci podpořili rozmístěním zdokonaleného protiraketového systému na izraelském území.

Končící administrativa prezidenta Bushe už v Negevské poušti nainstalovala radarový systém, který je schopen včas varovat před odpálením íránské balistické střely.

Obama se tento týden nechal slyšet, že je připraven s Íránci jednat a poskytnout jim výměnou za zmrazení sporného jaderného programu ekonomické pobídky. V případě, že Teherán nabídku odmítne, je prý příští prezident odhodlán usilovat o další zpřísnění sankcí vůči íránské islámské republice.

Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou
Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou | Foto: Reuters

Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová myšlenku poskytnutí jaderné záruky Izraeli prosazovala už v demokratickcýh prezidentských primárkách, kde proti Obamovi kandidovala. Ve společné dubnové debatě s Obamou prohlašovala, že Izrael a arabští spojenci USA musejí dostat od Američanů vůči Íránu jasnou podporu a schopnost odstrašit případný íránský úder.

Írán popírá, že by se v rámci svého jaderného programu snažil vyvinout jadernou bombu. Ostrá protiizraelská rétorika ze strany režimu v Teheránu ale v poslední době vedla k růstu spekulací o možném preventivním úderu ze strany Izraele, který sám jadernými zbraněmi s největší pravděpodobností disponuje, byť to nikdy oficiálně nepřiznal.

Izraelci v minulosti opakovaně dokázali, že jsou připraveni proti regionálním nepřátelům použít vojenský úder, pokud mají podezření, že o vývoj jaderných zbraní usilují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy