Obama nabídne Izraeli "jaderný deštník" proti Íránu

Pavel Vondra
11. 12. 2008 8:50
Pokud Teherán provede jaderný úder, odpoví Američané stejnou mincí, píše Haaretz
Barack Obama, šéf příští americké administrativy
Barack Obama, šéf příští americké administrativy | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nově zvolený americký prezident Barack Obama se údajně chystá nabídnout Izraelcům strategický pakt, který by židovský stát ochránil před možným jaderným útokem ze strany Íránu.

Ve svém dnešním vydání o tom píše izraelský deník Haaretz, který se odvolává na nejmenovaný "dobře situovaný" zdroj blízký příštímu prezidentovi USA.

Podstatou dohody, kterou izraelský deník označuje jako jaderný deštník", má být příslib americké administrativy, že na jakýkoli íránský jaderný úder proti Izraeli odpoví Američané stejným způsobem.

Podle agentury Reuters na informaci otištěnou v listu zatím ani izraelská vláda ani velvyslanectví USA v Tel Avivu oficiálně nereagovaly.

Podle stejného zdroje, na který se Haaretz odvolává, by Američané svůj pakt s Izraelci podpořili rozmístěním zdokonaleného protiraketového systému na izraelském území.

Končící administrativa prezidenta Bushe už v Negevské poušti nainstalovala radarový systém, který je schopen včas varovat před odpálením íránské balistické střely.

Obama se tento týden nechal slyšet, že je připraven s Íránci jednat a poskytnout jim výměnou za zmrazení sporného jaderného programu ekonomické pobídky. V případě, že Teherán nabídku odmítne, je prý příští prezident odhodlán usilovat o další zpřísnění sankcí vůči íránské islámské republice.

Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou
Obama se svou někdejší rivalkou a příští ministryní zahraničí Hillary Clintonovou | Foto: Reuters

Obamova ministryně zahraničí Hillary Clintonová myšlenku poskytnutí jaderné záruky Izraeli prosazovala už v demokratickcýh prezidentských primárkách, kde proti Obamovi kandidovala. Ve společné dubnové debatě s Obamou prohlašovala, že Izrael a arabští spojenci USA musejí dostat od Američanů vůči Íránu jasnou podporu a schopnost odstrašit případný íránský úder.

Írán popírá, že by se v rámci svého jaderného programu snažil vyvinout jadernou bombu. Ostrá protiizraelská rétorika ze strany režimu v Teheránu ale v poslední době vedla k růstu spekulací o možném preventivním úderu ze strany Izraele, který sám jadernými zbraněmi s největší pravděpodobností disponuje, byť to nikdy oficiálně nepřiznal.

Izraelci v minulosti opakovaně dokázali, že jsou připraveni proti regionálním nepřátelům použít vojenský úder, pokud mají podezření, že o vývoj jaderných zbraní usilují.

 

Právě se děje

Další zprávy