Barack Obama chce dát na boj proti viru zika 1,8 miliardy dolarů

ČTK ČTK
8. 2. 2016 15:39
Americký prezident Barack Obama požádal Kongres o 1,8 miliardy dolarů (44 miliard korun) na boj proti šíření viru zika. Peníze mají být využity na výzkum i kontrolu šíření komárů, kteří jsou přenašeči viru, řekl Obama v rozhovoru, který v pondělí odvysílala stanice CBS. Část peněz, o něž žádá, by měla být poskytnuta zemím, kde se virus šíří a které se snaží bojovat proti šíření komárů. V USA se pak o fondy podělí ministerstva zahraničí a zdravotnictví a sociální péče, část jich dostane Agentura pro mezinárodní rozvoj. Část peněz půjde také na podporu těhotných žen s nižšími příjmy.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti.
Virus zika přenáší komár druhu Aedes aegypti. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 39 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy