Obama: Bojová mise v Iráku končí, vojáci se vrací domů

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
2. 8. 2010 21:59
Definitivně by američtí vojáci měli opustit Irák do konce příštího roku.
Podrobnosti odsunu z Iráku Obama oznámil na sjezdu amerických válečných veteránů v Atlantě
Podrobnosti odsunu z Iráku Obama oznámil na sjezdu amerických válečných veteránů v Atlantě | Foto: Reuters

Atlanta - Svůj slib jsem splnil. Do konce srpna skončí bojová mise amerických jednotek v Iráku. Do konce příštího roku ze země odejde poslední příslušník armády USA.

Americký prezident Barack Obama nezapomněl při svém pondělní vystoupení před válečnými veterány v Atlantě připomenout, že dodržel to, co si přede dvěma lety předsevzal. Totiž, že se postará o to, aby Američané do roku 2011 opustili Irák.

"Jako kandidát na úřad prezidenta jsem slíbil, že iráckou válku ukončím odpovědným způsobem," zdůraznil Obama ve svém vystoupení. "Krátce poté, co jsem se chopil úřadu, jsem vyhlásil v Iráku novou vojenskou strategii počítající s tím, že odpovědnost za bezpečnostní situaci převezmou plně sami Iráčané. A dal jsem všem na vědomí, že k 31. srpnu skončí bojová mise v této zemi."

Šéf Bílého domu začal v uplynulých týdnech rapidně snižovat počet Američanů působících v rámci iráckého kontingentu. Ještě v květnu jich v Iráku sloužilo devadesát tisíc, do konce tohoto měsíce se jejich počet sníží na 50 tisíc.

Část se přesouvá do Afghánistánu, většina se vrací domů.

V Iráku ještě není vyhráno

Ačkoliv nová irácká armáda je každý měsíc o něco silnější a operativnější, situaci v zemi nemá vláda zdaleka pod kontrolou.

Červenec se totiž ukázal být měsícem, kdy v zemi zahynulo nejvíce civilistů za uplynulé dva roky. Pentagon uvádí 222 mrtvých, vláda v Bagdádu dokonce 535 obětí na životech. V červnu přitom hlásilo americké velení, že počet zabitých je ve srovnání se stejným měsícem loňského roku poloviční.

V Iráku zdaleka není vyhráno. Každý den umírají při pumových útocích civilisté
V Iráku zdaleka není vyhráno. Každý den umírají při pumových útocích civilisté | Foto: Reuters

Minulý měsíc navíc viceprezident Joseph R. Biden Jr. relativizoval Obamovy plány, když řekl, že v červenci 2011 by sice mohla začít konečná fáze americkéh odsunu, jednalo by se však jen o "několik tisíc Američanů".

Vše bude totiž záležet na tom, nakolik budou irácké bezpečnostní síly schopny eliminovat útoky povstalců napojených na místní pobočku al-Káidy.

Odsun z Afghánistánu

Mnohem dramatičtější je pro Spojené státy současná situace v Afghánistánu. Červenec byl pro Američany vůbec nejsmrtonosnější měsíc za celou dobu trvání mise. Zahynulo jich zde šestašedesát.

Obama chce příští rok nicméně zahájit odsun amerických sil i z této země.

Fundamentalistické hnutí Tálibán nyní kontroluje většinu afghánského venkova. Pentagon přesto věří, že navýšením početních stavů amerických jednotek na přibližně sto tisíc mužů povstalcům definitivně vezme vítr z plachet tak, jako se to podařilo v roce 2007 v Iráku. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy