O Nečasově politickém důchodu rozhodne Klaus, píše SME

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 9. 2012 7:15
Ve svůj prospěch dokáže využít událostí hlavně taktik na Hradě
Václav Klaus v Tatrách.
Václav Klaus v Tatrách. | Foto: Kempinski Grand Hotel

Bratislava - Od začátku to vypadalo tak, že vládu s historicky nejsilnějším mandátem položí nejmenší vládní strana - neřízená střela Věci veřejné. Ty jsou už mimo koalici a zbytek, který po nich v české vládě zůstal, problémy dělat nebude.

I tak je ale reálné, že Česko může zanedlouho o pravicovou vládu Petra Nečase přijít. Mohou ji potopit vlastní poslanci premiéra z ODS.

Je jich jen šest, ale nesilnějšího hráče v pozadí, tak jako už mnohokrát v minulosti, vidět není - je jím prezident Václav Klaus, napsal v úterý slovenský list SME.

Nečas to ví. "Premiéra z ODS vždy potopili vlastní členové, nikdy to nebyli koaliční partneři," řekl. Pokaždé se s tím spojovalo jméno Václava Klause. Poprvé v roce 1997 byl obětí rebelie on sám, druhou už měl řídit.

V roce 2009 padla uprostřed českého předsednictví EU vláda Mirka Topolánka. V případě Nečase mají rebelové více motivů. Vyšetřování předražené zakázky ve zdravotní pojišťovně, ve které sedí tři rebelové, msta dalších, které Nečas odstavil od moci, jakož i změna poměrů v pravicové straně, nemluvě o kmotrech v pozadí a jejich odstřihnutých zakázkách.

Neplatí, že za vším v Česku je třeba hledat Klause, ale pokud někdo dokáže využít události ve svůj prospěch, je to určitě brilantní taktik Klaus. Ten podporoval odvolaného exministra a faktického šéfa Věcí veřejných Víta Bártu a odvolaného policejního prezidenta Petra Lessyho a protestuje proti zvyšování DPH, jak je prosazuje premiér Nečas.

Hned jak se prezident Klaus rozhodne, co chce přesně dělat v politickém důchodu, rozhodne se i o tom, jak rychle do politického důchodu pošle premiéra Nečase. Ten v jeho plánech určitě není.

 

Právě se děje

Další zprávy