"Miluju Sprite." Chudými oblastmi Afriky se šíří epidemie obezity, na zeleninu lidé nemají peníze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
3. 2. 2018 7:07
Země subsaharské Afriky zasáhla nečekaná epidemie obezity. Chudí Afričané jedí chipsy spíš než zeleninu, protože tu si nemohou dovolit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Nairobi - Valentine Akinyiová váží při své výšce 175 centimetrů úctyhodných 130 kilogramů. Když jde po ulici, kolemjdoucí na ni občas pokřikují: "Slone!" 

Říká, že čte všechny články o "lifestylových onemocněních", jak se říká obezitě či vysokému krevnímu tlaku. Řešení, která autoři navrhují, si však nemůže dovolit. Žije v Kibeře, největším africkém slumu, který se rozprostírá kolem keňské metropole Nairobi.

Peníze jí sotva stačí na koupi průmyslově zpracovaného jídla, jako jsou například chipsy, které jsou k mání za několik centů. Na permanentku do posilovny nebo nákup ryb a čerstvé zeleniny už ale nemá.

Země subsaharské Afriky zasáhla nečekaná epidemie obezity. Mezi dvacítkou zemí světa s nejrychleji rostoucí mírou obezity u dospělých je osm afrických států, tvrdí nedávná studie Washingtonské univerzity v Seattlu. Trend pramení ze změn životního stylu, které do některých částí kontinentu přinesl rychlý ekonomicky růst, napsal americký deník The New York Times.

Třeba v Burkině Faso vzrostl počet obézních dospělých obyvatel za posledních 36 let o bezmála 1400 procent. V Ghaně, Togu, Etiopii a Beninu poskočil o více než 500 procent.

Sladké limonády a málo pohybu

V Keni je obézní skoro každý desátý člověk. To je stále daleko za průmyslově vyspělými zeměmi, jako jsou Spojené státy, kde je obézní více než třetina dospělých, avšak podíl v Keni prudce roste a od roku 1990 se více než zdvojnásobil.

"Miluju Sprite," přiznává s provinilým úsměvem Valentine Akinyiová. Stejně jako ona i mnozí další Afričané jedí více nezdravých, průmyslově zpracovávaných potravin, z nichž velká část se dováží. Také mnohem méně cvičí.

Miliony lidí opouštějí aktivnější farmářský styl života a soustřeďují se ve městech. Cenově dostupnější automobily a hlavně masivně dovážené motocykly mají za následek, že stále méně Afričanů se do práce přepravuje pěšky.

Obezita by pro africké země mohla být složitým problémem, a to ze dvou důvodů.

Obézní a zároveň podvyživení

Zaprvé lidé, kteří v mládí trpěli nedostatečným přísunem živin (což je v Africe stále problém), jsou náchylnější k nabírání nadbytečných kilogramů, jakmile je k dispozici více jídla. Podle odborníků je jedním z obranných mechanismů organismu v časech nedostatku potravy zpomalení metabolismu, díky čemuž si tělo uchová každičkou kalorii. To ale může v čase hojnosti působit nejrůznější zdravotní problémy.

Zadruhé zdravotnické systémy afrických zemí jsou nastaveny na boj se zcela jinými chorobami, například s AIDS, malárií, tuberkulózou a různými druhy tropické chřipky. V Keni, jedné z nejrozvinutějších afrických zemí, připadá na 48 milionů obyvatel jen 40 praktických kardiologů. Ve Spojených státech připadá jeden kardiolog na 13 000 obyvatel.

V Keni zároveň rychle přibývají restaurace řetězců rychlého občerstvení. Burger King, Domino's Pizza, Cold Stone Creamery a Subway nedávno v zemi otevřely své první podniky v rámci strategie proniknutí na africký trh.

Společnost Coca-Cola se tam snaží oslovit nízkopříjmové obyvatelstvo tím, že za asi 15 centů (tři koruny) prodává 200mililitrové lahve se svými limonádami.

Video: Deset ježků podstoupilo odtučňovací kúru. V izraelských ulicích se přežírali tak, že se ani nestočili do klubíček

Deset ježků podstoupilo odtučňovací kúru. V izraelských ulicích se přežírali tak, že se ani nestočili do klubíček. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy