Prezidentem Bulharska bude nejspíš bývalý velitel letectva Radev, vláda kvůli tomu padne

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2016 21:54
Bulharské prezidentské volby podle odhadů vyhrál proruský kandidát Rumen Radev, bývalý velitel letectva. Získal 58 procent hlasů. Kandidoval jako nezávislý proti vládní kandidátce Cecce Cačevové. Jeho vítězství tak nejspíš bude znamenat demisi vlády a vyvolá předčasné volby, řekl bulharský premiér Bojko Borisov.
Rumen Radev.
Rumen Radev. | Foto: ČTK

Sofia - Prezidentské volby v Bulharsku nejspíše vyhrál proruský kandidát Rumen Radev, který podle tří povolebních odhadů získal v druhém kole od 58,1 po 58,5 procenta hlasů. Vítězství opozičního kandidáta podle vyjádření premiéra Bojka Borisova povede k demisi vlády, a tím i nejspíše k předčasným parlamentním volbám.

Voliči měli na výběr mezi někdejším velitelem bulharského letectva Radevem (53), který kandidoval jako nezávislý s podporou opozičních socialistů, a předsedkyní parlamentu, vládní kandidátkou Ceckou Cačevovou. Oba uchazeči postoupili z prvého kola, které se konalo před týdnem.

Konzervativní premiér Bojko Borisov, který je u moci od října 2014, potvrdil záměr, že v případě prohry původně favorizované Cačevové odstoupí, což by mohlo vést k předčasným parlamentním volbám.

"Je na lidech, aby rozhodli. Pokud si přejí politickou krizi, budou ji mít," prohlásil během hlasování v hlavním městě. Dříve vybízel voliče, aby se zmobilizovali proti "rudému generálovi". Po jeho vítězství premiér novinářům řekl, že podá demisi "v první pracovní den parlamentu", tedy v pondělí, anebo v úterý.

"Hlavní závěr zní, že naděje a touha po změně vyhrály nad strachem, který se Borisov snažil vyvolat," prohlásil předák socialistů Željo Bojčev. "Demokracie dnes porazila apatii a strach," řekl v televizi třiapadesátiletý Radev.

Pravomoci prezidenta, voleného na pět let, jsou podle bulharské ústavy značně omezené a hlava státu plní především reprezentativní funkci. Prezident nicméně může ovlivňovat postoj veřejnosti a vetovat zákony.

 

Právě se děje

Další zprávy