Nový test rakoviny, výsledek můžete znát do pěti minut

Jakub Novák
6. 12. 2010 17:50
Vědci objevili novou metodu vyšetření biopsií: je rychlejší a přesnější

Champaign/Illinois - Současná metoda vyšetření tkáně odebrané pacientovi by v brzké době mohla být nahrazena novou, rychlou, objektivní a přesnou zobrazovací metodou. Využívá laserové světlo.

Metoda byla vyvinuta a otestována na univerzitě v Illinois a její výhodou je získání výsledků testu do pěti minut po biopsii, místo více než jednoho dne při použití klasické metody.

Oproti doposud používanému a poměrně subjektivnímu posuzování tvaru, struktury a uspořádání buněk, branému jako zlatý standard, se navíc jedná o mnohem objektivnější diagnózu.

Účinnost nové mikroskopické techniky, nelineárního interferometrického vibračního zobrazování (NIVI), byla ukázána na krysích buňkách rakoviny prsu.

Výsledkem je snadno hodnotitelný obrázek tkáně, s barevně odlišenou zdravou a rakovinnou tkání. Další velkou výhodou techniky je jasné vyznačení hranice nádoru (s 99% jistotou) a přesnost, která se pohybuje kolem 100 mikronů, tedy jedné či dvou buněk.

Zdravé buňky modře

Normální buňky obsahují vysoké koncentrace lipidů, oproti rakovinným buňkám, které produkují velké množství bílkovin. Identifikací buněk s abnormálně zvýšenou hladinou proteinů tak lze odlišit zdravou a napadenou tkáň.

Nová metoda využívá dvou světelných paprsků, kdy jeden slouží k určení pozadí. Porovnáním s druhým, vycházejícím ze stimulovaného vzorku, dojde k získání specifického molekulárního signálu. Statistickou analýzou získaných spekter pak lékař získá obraz, na kterém jsou zdravé buňky modré a rakovinné červené.

Atomy v molekulách vibrují, pravidelně se mění jejich vzájemná vzdálenost. Dobrým příkladem mohou být dvě kuličky na kovové pružině. V závislosti na typu vazby a velikosti vazebných  atomů se mění frekvence těchto vibrací. To platí pro molekuly se dvěma atomy, u víceatomových molekul je situace složitější, ale dá se popsat jako součet jednoduchých harmonických pohybů.

Vibrace všech atomů v molekule se pak liší pouze rozpětím těchto vibrací, jejich frekvence i fáze tohoto pohybu jsou stejné.

Jako houpání na houpačce

Každá molekula tak má svůj vlastní unikátní vibrační stav, závislý na obsažených vazbách. Při některých frekvencích jsou tyto odchylky vzniklé vibracemi větší a pokud je tato rezonance vibrací zesílena, může vytvářet signál v buňkách s velkou koncentrací daného typu molekul.

"Analogií k tomu je, jako když někoho houpete na houpačce. Pokud zatlačíte ve správný čas, osoba na houpačce bude létat výše a výše. Pokud nezatlačíte ve správný čas, houpačka se zastaví," říká profesor Stephen Boppart, který výzkum vedl. "Pokud použijeme správné optické frekvence ke stimulaci těchto vibračních stavů, můžeme zesílit rezonanci a signál."

Výsledky výzkumu provedeného na Beckmanově Institutu Illinoiské univerzity budou publikovány v prosincovém čísle Cancer Research.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 57 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy