Nový dokument: Hitler zkoušel střelu V-2 na vlastních lidech

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2015 6:00
Britská aukční síň získala spisy z tajného archivu SS od soukromého německého majitele.
Start balistické rakety V-2.
Start balistické rakety V-2. | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

Londýn/Praha - Aukce historických dokumentů a písemností stále mohou - i po sedmdesáti letech - přinášet nové informace o druhé světové válce.

Londýnská aukční síň Chiswick minulý týden dražila ohořelé spisy, které prodával nejmenovaný německý majitel.

Pocházejí z archivů SS a podle specialisty síně na historické spisy Richarda Westwooda-Brookese dokládají, že raketu V-2 nacisté zkoušeli na vlastním obyvatelstvu.

Testy se měly odehrát v Pomořansku na ostrově Uznojem, který dnes tvoří hranici mezi Německem a Polskem.

"Z textu vyplývá, že zkušební odpaly V-2 se uskutečnily z města Peenemünde," říká Westwood-Brookes.

Právě v tomto městě bylo výzkumné centrum, kde se balistická raketa projektovala a sestavovala.

Podle deníku The Times, který o objevu informoval jako první, se jedná o spisy SS označené jako přísně tajné. Obsahují informace o testování střel v Pomořansku a následcích pro civilní obyvatelstvo.

Dokumenty také obsahují pasáž o tom, že terčem V-2 mají být Londýn, Antverpy a Lutych. Tato města pak německá armáda na podzim 1944 skutečně bombardovala. V Londýně a jihovýchodní Anglii si V-2 vyžádalo přes 7000 životů.

Na papírech, které se při chaosu na konci války zatím neznámou cestou dostaly do soukromých rukou, jsou i poznámky o tom, že s výsledky testů včetně souhrnu škod "musí být seznámen Führer".  Ve zprávě se konstatuje, že některé rakety selhaly.

Adolf Hitler chtěl raketami V-2 zvrátit vývoj války. Na nepřátelské cíle německá armáda odpálila přes 6000 kusů střel, které vyráběli vězni z koncentračních táborů. První dopadla na britské území 8. září 1944.

V-2 měřila na délku čtrnáct metrů a měla dolet 300 kilometrů. V muzeu v Peenemünde je dnes vystavena její replika.

Jeden z hlavních konstruktérů V-2 Wernher von Braun se po válce podílel na americkém kosmickém programu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy