reklama
 
 

Novinářům píšícím o Sarkozyho aféře zmizely počítače

2. 11. 2010 16:33
V počítačích byly nahrávky, které mohly objasnit finanční toky mezi prezidentem a dědičkou L´Oréalu.

Paříž - Čtyři francouzští novináři přišli minulý týden o své počítače.

Kromě ztráty pracovního nástroje je spojuje ještě jedna věc - pravidelně psali o finančních nejasnostech mezi stranou Svaz pro lidové hnutí prezidenta Nicolase Sarkozyho a nejbohatší ženou Francie, spolumajitelkou kosmetického koncernu L´Oréal Lilliene Bettencourtovou.

Pachatelé se ani nepokusili zkomplikovat vyšetřovatelům práci tím, že by odcizili ještě další cenné věci nebo tím, že by věci v bytech a kancelářích rozházeli, aby vzbudili dojem hledání. "Justice se očividně neobávali," komentovala postup pachatelů média.

O počítač přišli Hervé Gattegno z Le Pointu, Gérard Davet z deníku Le Monde a Fabrice Lhomme a Fabrice Arfi z internetového serveru Médiapart.

Již dříve deník Aktuálně.cz informoval o tom, že některé telefonní linky v redakci deníku Le Monde byly v souvislosti s finančním skandálem odposlouchávány.   

Vedení deníku Le Monde v září oznámilo, že podává žalobu na neznámou osobu pracující v Elysejském paláci.

Ta totiž podle deníku nasadila tajnou službu na to, aby získala identitu vládního zdroje, jenž poskytl informace pro investigativní zprávu.

Redaktor deníku například telefonicky hovořil s úředníkem ministerstva spravedlnosti. Tohoto úředníka začal Elysejský palác následně podezřívat, že je zdrojem informací o úplatkářském skandálu pro novináře. Úředník byl zbaven své funkce a přemístěn na Francouzskou Guyanu.

Spor vznikl na základě podezření, že Sarkozy přijal jako finanční dar pro svoji předvolební kampaň nelegálně 150 tisíc eur. Dárkyní byla údajně dědička kosmetické firmy L´Oréal  Lilliene Bettencourtová, která je nyní sama podezřelá z daňových úniků.

S tvrzením, že Bettencourtová peníze věnovala Sarkozymu, přišla její bývalá účetní. Sumu dostal současný ministr práce a sociálních věcí Eric Woerth, který má také na starosti finance v Sarkozyho straně Svaz pro lidové hnutí.

autor: Monika Horáková | 2. 11. 2010 16:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama