Nový Watergate: Nasadil Sarkozy proti novinářům agenty?

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
14. 9. 2010 10:49
Deník Le Monde zažaloval prezidentský úřad, že chtěl aféru pomocí agentů utajit.
Prázdninovým radovánkám je rychlý konec, Sarkozyho čeká horký podzim, který odstartoval nový skandál, tentokrát s nasazením tajných služeb proti novinářům
Prázdninovým radovánkám je rychlý konec, Sarkozyho čeká horký podzim, který odstartoval nový skandál, tentokrát s nasazením tajných služeb proti novinářům | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy nezažívá právě šťastné politické období. Strmě padající popularita, stávky odborů proti důchodové reformě, policejní vyšetřování týkající se údajného uplácení jeho strany, a nyní i obvinění, že zneužil tajné služby v boji s novináři.

Respektovaný deník Le Monde oznámil, že podává proti prezidentovi žalobu, jelikož nasadil tajnou službu na to, aby získal identitu vládního zdroje, jenž poskytl informace pro investigativní zprávu deníku.

Ta se týkala právě úplatkářského skandálu, do nějž má být zapletena prezidentova strana Svaz pro lidové hnutí a hlavní akcionářka kosmetického koncernu l´Oréal Liliane Bettencourtová. Policie vyšetřuje, zda nelegálním způsobem finančně podpořila Sarkozyho předvolební kampaň v roce 2007.

Nepohodlný úředník odklizen na Guyanu

Le Monde nyní tvrdí, že prezidentská kancelář se rozhodla vložit do jeho zpravodajské práce v okamžiku, kdy redaktoři napsali o zapojení ministra práce Erica Woertha do skandálu.

Deník se domnívá, že prezidentská kancelář porušila zákon zajišťující ochranu novinářských zdrojů.

Od policie se list dozvěděl, že se agenti zpravodajské služby dostali k záznamu telefonních hovorů jeho redaktora s úředníkem ministerstva spravedlnosti. Tohoto úředníka Elysejský palác podezíral, že je zdrojem informací o úplatkářském skandálu pro novináře Le Mondu. Úředník byl v mezičase zbaven své funkce a "odklizen" na Francouzskou Guyanu.

Žalobu deník podal na neznámou osobu pracující v Elysejském paláci.

Sarkozy a jeho úřad jakékoli obvinění striktně odmítli.

Agenti odposlouchávali telefony

Le Monde však ve svém pondělním vydání citoval zdroje přímo ze zpravodajské služby, které její zapojení potvrdily. Agenti dostali za úkol prověřit nahrávky telefonních hovorů všech lidí podezřelých z toho, že by mohli být zdrojem úniků informací. Při této operaci se pak dostali k hovorům redaktora Le Monde.

Pracovníci tajné služby trvali na tom, že jednali v zájmu ochrany státu.

Deník ve zdůvodnění svého postupu napsal, že úřad prezidenta zneužil zpravodajské služby ve snaze zakrýt svou roli v úplatkářské aféře.

O rozvíjejícím se skandálu se začíná psát jako o francouzské verzi aféry Watergate. Ta v 70. letech smetla z úřadu amerického prezidenta Richarda Nixona poté, co vyšlo najevo, že se pokusil zamaskovat skandál s vloupáním do kanceláří opoziční Demokratické strany.

Pracovníci Nixonova aparátu měli tehdy v úmyslu v sídle demokratů instalovat odposlouchávací zařízení. Nixon před vyšetřovací komisí Kongresu do poslední chvíle tvrdil, že o akci, do níž byli zapojeni také bývalí agenti CIA maskovaní jako obyčejní lupiči, neměl tušení.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy