Nového prezidenta Abcházie uznává jen pět zemí

Jiří Just, spolupracovník Aktuálně.cz, zahraničí
29. 8. 2011 14:11
Separatistickou Abcházii uznávají Rusko, Nikaragua, Venezuela, Vanuatu a Nauru
Alexandr Ankvab
Alexandr Ankvab | Foto: Reuters

Suchumi - Abcházie má novou hlavu státu.

Už v prvním kole prezidentských voleb zvítězil se ziskem 54,9 procenta hlasů viceprezident a dočasná hlava státu Alexandr Ankvab.

Na druhém místě skončil s 21 procenty odevzdaných hlasů premiér Sergej Šamba, který obdržel o necelá dvě procenta hlasů více než opoziční kandidát Raul Chadžimba.

Problém je v tom, že mezinárodní společenství samostatnou Abcházii, která se za podpory Ruska v 90. letech násilně odtrhla od Gruzie, neuznává, a nebude tak ani jednat s jejími politickými představiteli.

Legitimnost prezidentských voleb už zpochybnily NATO i Evropská unie.

"Aliance plně podporuje suverenitu a územní celistvosti Gruzie na základě mezinárodně uznaných hranicích," prohlásil mluvčí generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Fogha Rasmussena. V podobném duchu se vyjádřila také ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová.

Výsledky voleb samozřejmě neuznává ani Gruzie. Jak prohlásila náměstkyně gruzínského ministra zahraničí, Nino Kalandadze, hlasování je cynickým aktem, které by mělo mezinárodní společenství tvrdě odsoudit.

Rusové jsou spokojení

Medveděv už gratuloval.
Medveděv už gratuloval. | Foto: Reuters

Jako první ale zareagovala Moskva. Ankvabovi gratuloval prezident Dmitrij Medveděv. Zatelefonoval mu ještě před oficiálním vyhlášením výsledků. Ujistil ho také, že Abcházie může nadále spoléhat na všestrannou podporu Ruské federace.

O prezidentské volby byl v Abcházii velký zájem. Podle údajů abcházské centrální volební komise byla volební účast poměrně vysoká, k urnám přišlo přes 70 procent oprávněných voličů.

Jak sdělila Aktuálně.cz politoložka a předsedkyně Veřejné komory Abcházie Natella Akaba, vítězství Alexandra Ankvaba se dopředu očekávalo, málokdo však předpokládal, že vyhraje už v prvním kole.

"Pro mě osobně bylo trochu nečekané, že Ankvab zvítězí s takovou převahou. Ačkoliv jeho výhra sama o sobě pro mě nebyla překvapením," tvrdí expertka.

Ve volbách Akvabovi podle ní pomohla pověst dobrého manažera a předchozí působení v bezpečnostních orgánech. Pro mnohé voliče má být osobou, která zavede v zemi pořádek a zvýší bezpečnost pro prosté občany.

Jeho konkurent Sergej Šamba měl naopak podle Akabové doplatit na nečistou volební kampaň a paradoxně na plánovaném omlazení státního aparátu.

Volby byly svobodné a férové

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

Nehledě na spory o suverenitu prý volby proběhly podle demokratických standardů. Nehledě na to, že Alexandr Ankvab před volbami zastával funkci dočasné hlavy státu, politoložka odmítá, že by hlasování bylo zmanipulované v jeho prospěch.

"V Abcházii společnost může celkem efektivně kontrolovat průběh voleb. Vše bylo absolutně transparentní a zfalšovat výsledky bylo prakticky nemožné," soudí Natella Akaba.

Předčasné volby, které se uskuteční 26. srpna, byly vyhlášeny v Abcházii kvůli náhlému úmrtí prezidenta Sergeje Bagapše. Bagapš, který republice vládl od roku 2005, zemřel koncem května v Moskvě, několik dní po operaci plic.

Abcházii, která byla kdysi označována za sovětskou riviéru, uznává kromě Ruska jen Nikaragua, Venezuela, Vanuatu a Nauru. Pod ruskou patronací suchumské úřady znovu vyhlásily nezávislost před třemi lety po válce Ruska s Gruzií, jejímž centrem byla další odštěpenecká provincie Jižní Osetie. Gruzie obě provincie označuje za Ruskem okupovaná území.

 

Právě se děje

Další zprávy