Tři roky od války v Gruzii: Hranice je stále neklidná

Tereza Šídlová
15. 5. 2011 18:30
Rodiny i domy dělí neuznaná hranice mezi Gruzií a Jižní Osetií, kterou hlídají Rusové

Tbilisi/Tkviavi (Od naší zvláštní zpravodajky) - Rozdělené rodiny se tu touží setkat aspoň o Velikonocích. I samotné domy půlí sporná hranice - a to až tragikomicky. Jeden pokoj "leží" v Jižní Osetii, jiný v Gruzii.

A obrněné transportéry s nápisem 'Police' v gruzínské vesnici Tkviavi, pár kilometrů od administrativní hranice Gruzie a Jižní Osetie, sledují svou cestu mezi pobíhajícími kavkazskými dětmi, které cizince s chichotem na odchodu zdraví poevropsku 'Auf Wiedersehen'.

Po třech letech vypadá trochu zapomenuté bojiště rusko-gruzínské války, která se přičiněním obou stran strhla v roce 2008 v Jižní Osetii, pořád neklidně.

Incident sem tam

Jižní Osetie je separatistický region Gruzie, který kontrolují Rusové. Přívlastek "administrativní" u této hranice je diplomatickým označením pro léta trvající a krví poznamenané napětí v regionu. Jižní Osetie usiluje o nezávislost od 90. let 20. století, jenže žádná významná země kromě Ruska ji neuznala. Moskva tak učinila právě po konfliktu v roce 2008.

"Situace tu je zatím stabilizovaná. Nějaký incident se tu odehraje v periodě tak jednou za tři měsíce," vypráví pod podmínkou anonymity jeden z členů monitorovací mise, kterou na osetskou hranici vyslala EU hned v roce 2008. Právě od těchto mužů a žen místní děti pravděpodobně pochytily němčinu.

"Naše služba se týká jak vojenské bezpečnosti na administrativní hranici, tak i situace běžných lidí žijících v prostoru rozbitém válečným konfliktem," říká dál pozorovatel - policista. Na hranici jako takovou smí člověk pouze se speciálním povolením, z osetské strany ji hlídá ruská armáda.

I když utichnou zbraně, nářek těch, co přežili, přetrvává dlouho. Nemůžeme navštěvovat hřbitovy na druhé straně, svěřují se například pozorovatelům uprchlíci z války v roce 2008. Těm, kteří překročí linii bez úředního povolení nebo se k ní přiblíží, hrozí ze strany ruské pohraniční hlídky zadržení.

Utečenecká vesnice

Osetští uprchlíci bydlí nedaleko svého původního domova. V překotném tempu vyrostla hned v roce 2008 nedaleko města Gori, mimochodem rodiště sovětského diktátora Stalina, uprchlická vesnička, v níž v geometricky řazených domech žije asi 30 tisíc "vnitřních" uprchlíků.

Jednoduchá stavení oddělují drobné zahrádky.

"Je tu veliká nezaměstnanost. Jsou to lidé zvyklí starat se o své malé statky. Hned tu začali pěstovat nějakou zeleninu, ovoce, jsou to lidé spojení s půdou," říká český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb, který provázel české novináře do Gori.

Česká delegace se tam vypravila u příležitosti návštěvy Gruzie ministra zahraničí a českého vicepremiéra Karla Schwarzenberga, který přijel do Gruzie zopakovat, že Praha stojí při Tbilisi ve sporech o územní nedotknutelnost.

Cesta ke slumům

Češi se v oblasti od války v souladu se svou politikou podílí na pomoci uprchlíkům. S podporou státu tu působí česká Charita - obstarává zdravotní pomoc nemocným a opuštěným, nebo podporuje místní pekárnu, kde tradiční gruzínské pochoutky pečou přesídlené ženy. Česko do rozvojových projektů v tomto regionu investovala už 150 milionů kroun.

Řešení rusko-gruzínského konfliktu ovšem není v dohledu. A přestože dnes uprchlická vesnička působí důstojně, její rizika jsou zřejmá.

"Když dnes vidím utečenecké vensičky, vypadají hezky, za dvacet z nich ale mohou být slumy," říká Sylva Horáková programová manažerka české Charity pro Jižní Kavkaz.

Před dvaceti lety, když kvůli obdobnému konfliktu utíkali lidé z další separatistické oblasti Abcházie, gruzínská vláda pro ně zbudovala turistický kemp také nedaleko Gori. Ale dodnes tam žijí lidé v nedůstojných podmínkách. "Těch dvacet let se ty domky rozpadají, i tam máme pacienty," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy