Novartis: Vakcína proti meningitidě u kojenců je hotova

Zahraničí Zahraničí
25. 10. 2010 8:43
Farmaceutický koncern dokončil testy, v USA nasadí vakcínu na trh
Vakcína proti prasečí chřipce byla zlatým dolem pro farmacuetické firmy. Tentokrát ale Novartis ohlásil dokončení testů u přípravku, na který se opravdu čeká
Vakcína proti prasečí chřipce byla zlatým dolem pro farmacuetické firmy. Tentokrát ale Novartis ohlásil dokončení testů u přípravku, na který se opravdu čeká | Foto: Reuters

Curych - Švýcarská farmaceutická společnost Novartis oznámila, že testy její vakcíny proti meningitidě dopadly úspěšně a je připravena ji nasadit u kojenců ve Spojených státech a Evropě, kam ji chce dodávat.

Agentura Reuters napsala, že vakcína Menveo v závěrečném stupni testu obstála nad očekávání dobře. Vysoké procento ze čtyř a půl tisíce dětí ve věku dvou měsíců dalo „imunitní odpověď" na podání vakcíny, jak popisují experti výsledek testu. Pacienti přijímali vakcínu bez obtíží, s podobnými reakcemi jako u jiných běžných dětských vakcín.

Vakcína má pomoci k imunizaci kojenců ve věku, v němž je nejvyšší výskyt meningokokového onemocnění, které často vede k trvalým následkům či dokonce smrti.

Na základě testů Novartis nyní plánuje rozšíření vakcíny po USA, v Evropě teprve předloží výsledky své studie příslušným úřadům.

Menveo už byl totiž schválen k použití v USA, Evropa zatím zkoumá všechny důsledky podávání vakcíny v tak ranném věku.

 

Právě se děje

před 7 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy