Nová zpráva OSN. Svět se žene do záhuby, varuje

Petr Jemelka Petr Jemelka
30. 1. 2012 18:15
Podle Výboru OSN pro udržitelný rozvoj žijeme v rozporu s přírodními zákony
Hladomor v Somálsku. Důkaz mizerné distribuce bohatství.
Hladomor v Somálsku. Důkaz mizerné distribuce bohatství. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Flexibilní lidé, odolná planeta: Budoucnost stojí za zvážení. To je motto nové zprávy o stavu světa, kterou představil expertní Výbor Spojených národů pro udržitelný rozvoj.

Rostoucí nerovnost, nevyváženost a ekonomiky balancující nad propastí jsou podle Výboru jasným signálem, že je nejvyšší čas na komplexní systémové změny.

Svět prý musí změnit způsob obchodování a omezit těžbu fosilních paliv. Vlády jednotlivých zemí by měly přestat posuzovat zdraví ekonomiky podle hrubého domácího produktu, jenž je pouze jedním z mnoha makroekonomických ukazatelů.

"Současný ekonomický model nás neúprosně žene k překročení přírodních limitů a systémů klíčových pro život na Zemi," píše se ve zprávě. Jinými slovy hrozí, že nás a naši rostoucí spotřebu příroda už prostě neutáhne.

Tyto a další teze zmiňované zprávy se stanou podkladem pro diskuzi na červnovém summitu OSN o udržitelném rozvoji. Konference nese název R+20, protože se v brazilské metropoli Riu de Janeiru uskuteční přesně po dvaceti letech.

"Vzhledem k obavám, že svět sklouzne do další krize, jsou politici hladoví po nápadech, které by jim mohly pomoci najít cestu z krize. Naše zpráva však ukazuje, že udržitelný rozvoj je mnohem důležitější, než řešení současné ekonomické recese," řekl podle BBC jeden ze dvou spolupředsedů a jihoafrický prezident Jacob Zuma během prezentace zprávy v Addis Abebě.

Největší neduhy? Stále chudoba a nerovnost

Přestože ze zprávy vyplývá, že jsou před lidstvem daleko větší výzvy, než řešení momentálního úpadku, věnují se její autoři i jeho příčinám.

Finská prezidentka Tarja Halonenová.
Finská prezidentka Tarja Halonenová. | Foto: Wikimedia Commons

Spočívají prý v tom, že byli trh a investoři příliš orientováni na krátkodobé výnosy a nepřemýšleli dlouhodobě, tedy s ohledem na pravidlo trvale udržitelného rozvoje. Ten je charakterizován jako rozvoj, který uspokojuje naše současné potřeby, aniž by tím ohrozil možnost uspokojit potřeby dalších generací.

Podle finské prezidentky a druhé spolupředsedkyně 22členného týmu Tarji Halonenové zůstávají i přes nutné systémové změny priority stále stejné. "Prioritou světové komunity musí zůstat potírání chudoby a nerovností mezi chudými a bohatými," uvedla Halonenová.

V roce 2030 bude spotřeba potravin dvojnásobná

Kromě obecných konstatování a doporučení lze ve zprávě nalézt také konkrétní údaje a prognózy. A nejsou nikterak optimistické. Počet lidí žijících pod hranicí chudoby sice klesá, hladem jich ale trpí čím dál víc. Zároveň roste nepoměr v distribuci světového bohatství.

Naše planeta není naše, vysvětlují už léta klimatologové. Stále marně.
Naše planeta není naše, vysvětlují už léta klimatologové. Stále marně. | Foto: Reuters

Ke konkrétním číslům: Podle odhadů OSN do roku 2030 stoupne světová poptávka po potravinách o 50 %, po vodě o 30 % a po energiích o 45 %. Před lidstvem nebude stát nic snazšího, než takto navýšenou poptávku uspokojit a ještě přitom zachovat hojnost i pro další generace.

A co bychom tedy měli dělat? Přijmout 56 navrhovaných opatření, která údajně změní svět k lepšímu.

"Musíme se dramaticky změnit. Začít může každý sám u sebe. Tím, jak přemýšlíme o vztazích k ostatním, k dalším generacím a našemu ekosystému," radí například zpráva "obyčejným" lidem.

Z ekonomického hlediska by se mělo znečišťování prodražit a lidé by měli začít (z části dobrovolně a zčásti z donucení) kupovat výrobky šetrné k životnímu prostředí

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy