Nová studie: Práce v noci lidi pomalu zabíjí

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 1. 2014 14:50
Rozhodí v těle přirozený biorytmus, vyvolaný chaos může vést k rakovině i mrtvici.
Při pohledu z Dubaje.
Při pohledu z Dubaje. | Foto: Reuters

Surrey - Práce v noci může člověka přivést do hrobu. Rozhodí totiž v těle přirozený biorytmus a vyvolaný chaos může vést k rozvoji rakoviny, cukrovky druhého typu nebo může vyvolat infarkt či mrtvici.

Fakt, že začínat s prací po setmění k pohodě člověka zrovna nepřispívá, lékaři vědí už dlouho. To, jak destruktivní mohou noční směny být, ale badatele ze spánkového centra univerzity v britském Surrey šokovalo.

Přehozený spánkový režim se v lidském těle negativně podepisuje jednoduše na všem; od hladiny hormonů přes tělesnou teplotu a fyzickou výkonnost až po fungování mozku, včetně ovlivnění nálady.

Konec souznění genů

Studie spánkového centra v Surrey, publikovaná v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, pracovala s dvaadvaceti dobrovolníky. Lékaři jim prohodili den s nocí a sledovali, co se s jejich organismem začne dít.

To, čeho byli svědky, nikdo z nich nečekal.

Z krevních testů vyšlo najevo, že je šest procent genů naprogramováno k větší nebo menší aktivitě v různých částech dne a noci. Pokud je ale režim přehozen, toto genetické sladění se prokazatelně vytrácí.

"Chrono-chaos"

Každá tkáň lidského těla má svůj vlastní denní režim, noční směny ale vedou například k rozladění spolupráce srdce s ledvinami, mozkem a dalšími orgány.

Noční směny rozhodí v těle přirozený biorytmus.
Noční směny rozhodí v těle přirozený biorytmus. | Foto: Reuters

"Přes 97 procent rytmických genů je spánkem desynchronizováno, což vysvětluje, proč se při pásmové nemoci (tzv. jet lag) cítíme tak špatně," řekl BBC jeden z výzkumníků Simon Archer.

"Je to chrono-chaos. Je to, jako kdybyste měli dům a hodiny v každé místnosti by ukazovaly jiný čas," dodal jeho kolega Derk-Jan Dijk.

Chronické následky, jako například už zmíněná cukrovka, se podle něj objeví již po několika letech, s přibývajícím časem se ale přidávají další.  Lékaře překvapilo také to, jak vážné jsou akutní důsledky nočního bdění. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Zápasnice Hanzlíčková získala bronz na ME

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve Varšavě. V duelu o třetí místo v kategorii do 68 kg porazila šestadvacetiletá česká reprezentantka za 45 sekund na technickou převahu Ilanu Kratyšovou z Izraele.

Hanzlíčková díky druhé výhře na turnaji vybojovala druhou seniorskou medaili z kontinentálního šampionátu. Vicemistryně Evropy z roku 2019 ve středu ve čtvrtfinále porazila Litevku Danute Domikaityteovou a v boji o postup do finále pak nestačila na Francouzku Koumbu Larroqueovou.

V duelu o bronz Hanzlíčková na Izraelku, jež má na kontě tři evropská stříbra, nastoupila aktivně. Po půlminutě zaútočila o čtyři roky starší soupeřce na nohy, nejprve se ujala vedení 2:0 a krátce poté soupeřku několikrát otočila a rozhodčí zápas ukončil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy