Oslo - Současný norský premiér Jense Stoltenberg s největší pravděpodobností povede vládu země i nadále. Vyplývá to z výsledků pondělních voleb, ve kterých Norové rozhodovali o složení 169členné poslanecké sněmovny.
Po sečtení devadesáti devíti procent hlasů si udržuje středolevá koalice, kde je nejsilnější politickou silou Stoltenbergova Norská dělnická strana (DNA), těsný náskok s 86 získanými křesly. Aby mohl Stoltenberg sestavit většinovou vládu, stačilo mu mít o jednoho poslance méně.
Premiér se tak stane prvním předsedou vlády od roku 1993, který povede zemi dvakrát po sobě. Klíčovým tématem každých voleb vždy bylo, jak naložit s obrovským majetkem ve Vládním penzijním fondu - global, takzvaném „ropném fondu".
Tam se nyní nachází 400 miliard eur pocházejících z výnosů z norské ropy a norského plynu, které si stát ukládá na dobu, kdy zásoby nerostných surovin dojdou. Ročně z něj smí vláda utratit pouhá čtyři procenta, což se mnoha Norům zatíženým jedněmi z nejvyšších daní na světě nelíbí.
Právě na tuto kartu hrála nejsilnější opoziční pravicová Stana pokroku (Frp), která slibovala také snížení daní a investice do infrastruktury. Podle premiéra by však snížení daní nepřípustně zasáhlo do fungování norského sociálního státu.
„Prošli jsme kampaní a vyhráli jsme volby," prohlásil Stoltenberg dle agentury Reuters v televizi. „Vypadá to, že červeno-zelená koalice zůstává u moci."
Předseda vlády v kampani zdůrazňoval, že se mu podařilo vyvést Norsko z celosvětové ekonomické krize (v příštím roce se už očekává růst) a udržet nezaměstnanost na nízké úrovni 3 procent.
Stoltenbergovi labouristé získali přes 35 procent hlasů, Strana pokroku se stala druhým nejsilnějším uskupením, když získala více než čtvrtinu hlasů voličů.