Nizozemí slaví Den královny.Loni při něm zemřelo 7 lidí

Monika Horáková
30. 4. 2010 17:38
Letos dbá policie přísných bezpečnostních opatření.
Foto: Reuters

Amsterdam - Nizozemsko se dnes zahalilo do oranžové barvy. Jako každoročně se zde na závěr dubna slaví Den královny.

Letos se ale nad oslavami vznáší stín - loňský průvod přerušil atentát, který připravil o život 7 osob. Policie je ve střehu a dbá zvláštních bezpečnostních opatření.

Původně oslavy připomínaly narozeniny předchozí panovnice, královny Juliany. Dnes připomínají také datum, kdy na trůn nastoupila současná královna Beatrix, tedy 30. dubna 1980. Vrcholem oslav je průvod, v němž jede v otevřeném voze královská rodina a zdraví přihlížející.

Loňský průvod byl však kvůli atentátu přerušen předčasně.

Pokus vyvraždit královskou rodinu

Osmatřicetiletý atentátník prorazil svým automobilem zátarasy a pokusil se v devadesátikilometrové rychlosti najet do vozu s královskou rodinou. 

Na místě zahynulo pět lidí a dvanáct dalších bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Muž, který vůz řídil, byl ihned zatčen. 

Svědkové uvedli, že černý automobil jen těsně minul otevřený autokar s královnou a členy její rodiny. Pak narazil do sloupu. Policistům řidič krátce po činu přiznal, že útočil na královskou rodinu. Nebyl ale schopen dalšího výslechu. Byl převezen do nemocnice, kde následně podlehnul svým zraněním.

Královna Beatrix letos odhalila obětem atentátu pomník. A policie nenechala nic náhodě. Jak píše server Zeit.de, v nasazení bylo 1400 policistů, tajné služby, specializované týmy se psy vycvičenými na hledání výbušnin a ostrostřelci.

Evropské deníky informovaly, že nizozemská policie ve čtvrtek zatkla třiatřicetiletého muže, který údajně královskou rodinu ohrožoval. Několik dní před oslavami se také objevily anonymní dopisy hrozící vraždou královny i jejích příbuzných.

Ódy na královnu

Královna Beatrix se u nizozemské veřejnosti těší velké oblibě. Server Tagesschau citoval průzkum, podle kterého je 69 procent obyvatel Nizozemí s jejím působením spokojeno. Ještě oblíbenější je královnin syn, korunní princ Willem Alexander.

Svou úctu vůči královně vyjádřil také bývalý americký prezident Bill Clinton: "Ohromuje mě její inteligence a zájem o každodenní dění. Velmi ji obdivuji," řekl někdejší šéf Bílého domu. 

Královna Beatrix je vzděláním právnička. Pověstnými se stala její každotýdenní setkání s předsedou vlády, od něhož se nechává podrobně informovat o chystaných krocích. Jak poznamenávají četné zpravodajské servery, jakákoli politická rozhodnutí se královna snaží ze zákulisí také ovlivňovat. 

Jedním z mála okamžiků, kdy se propast mezí ní a veřejností na čas prohloubila, byl její sňatek s Clausem von Amsbergem, rodilým Němcem. Brali se totiž v době, kdy mělo Nizozemí ještě v živé paměti události druhé světové války.        

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy