New Hampshire: První primárky vyhráli Romney a Huntsman

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 1. 2012 16:29
Volby v New Hampshiru začínají tradičně ve vesnici Dixville Notch
Druhé místo v Iowě se pro Mitta Romneyho rovná porážce.
Druhé místo v Iowě se pro Mitta Romneyho rovná porážce. | Foto: Reuters

Concorde - Mitt Romney a Jon Huntsman zvítězili v primárkách ve vesnici Dixville Notch, kde tradičně začínají volby v New Hampshiru.

Oba získali po dvou hlasech z celkového počtu šesti republikánských voličů. Po jednom hlasu získali Newt Gingrich a Ron Paul, uvedla agentura AP.

Romney se nicméně před hlasováním v New Hampshire tvářil skromně. Podotkl pouze, že by rád dosáhl většího náskoku než na začátku ledna v Iowě, kdy porazil pensylvánského exsenátora Ricka Santoruma jen o několik hlasů. "Další takovou noc už bych asi nezvládl," citovala jej stanice CNN.

V posledních dnech navíc čelil soustředěnému útoku svých soupeřů, kteří se zaměřili na jeho podnikatelskou minulost. Exguvernéra v nich líčí jako bezskrupulózního kapitalistu, jehož firma Bain Capital připravila mnoho lidí o práci. Vypíchnuly například jeho výrok, že jej "bavilo vyhazovat lidi".

Formální demokraté

Vesnice Dixville Notch se 75 obyvateli leží kousek od kanadských hranic a od roku 1960 je tradičně prvním místem v New Hampshiru, kde v rámci primárek začínají stranické volby kandidátů na příštího prezidenta. Hlasovalo se zde těsně po půlnoci místního času (06:00 SEČ).

Bývalý massachusettský guvernér Romney je jednoznačným favoritem republikánských primárek v New Hampshiru. Podle průzkumů má podporu 41 procent voličů, zatímco texaský kongresman Paul na druhém místě zaostává se 17 procenty.

O třetí místo se s 11 procenty dělí bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum s bývalým velvyslancem v Číně Huntsmanem, osm procent voličů podporuje někdejšího předsedu Sněmovny reprezentantů Gingriche.

Kromě republikánských se v Dixville Notch uskutečnily i demokratické primárky. Jejich konání je ale formální, neboť proti prezidentovi Baracku Obamovi se nikdo ve straně nepostavil. Obama tak v Dixville Notch získal všechny tři odevzdané hlasy.

Otevření volebních místností dříve než v ostatních obcích povoluje zákon pouze vesnicím s méně než 100 obyvateli.

Ačkoli volby v prvních obcích nemají z hlediska celkového počtu hlasů pro zbytek primárek takřka žádný význam, před čtyřmi lety se výsledky z Dixville Notch shodovaly s celkovým výsledkem celostátních primárních voleb obou politických stran. Mezi demokraty tam tehdy zvítězil Obama, u republikánů John McCain.

Tak to všechno začalo. První primárky v Iowě:

 

Právě se děje

před 24 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 25 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy