reklama
 
 

Číňany děsí prošlé a nefunkční vakcíny. Po skandálu nechávají děti očkovat v zahraničí

10. 8. 2018 16:12
Na čínském trhu se objevily tisíce prošlých vakcín proti vzteklině, záškrtu nebo černému kašli.

Čína - Čínou od poloviny července otřásá skandál s vakcínami. Na trhu se objevilo prošlé očkování proti vzteklině a nefunkční preparáty proti tetanu, záškrtu i černému kašli. 

Vakcíny prodávala farmaceutická společnost Changsheng Bio-technology. Na obalech výrobků uváděla nesprávné datum výroby, falšovala i inspekční záznamy, aby prodej prošlého a neúčinného očkování zamaskovala.

Přesný počet lidí, kteří se nechali naočkovat závadnými vakcínami, není známý. Hovoří se ale o statisících. Čínská média uvedla, že 250 tisíc nefunkčních vakcín proti tetanu, záškrtu a černému kašli se dostalo do oběhu v lidnaté provincii Šan-Tung.

Někteří rodiče od vypuknutí skandálu jezdí s dětmi raději do Hong Kongu nebo za hranice země. "Dceru nechám naočkovat jedině v Japonsku," řekla Číňanka Fang Fang matka pro německý týdeník Spiegel.

Místní z prodeje závadných preparátů viní nejen farmaceutickou společnost, ale i vládu a úřady. Vyčítají jim, že na výrobu očkování nedohlédli. 

Číňané vyšli i do ulic

Prezident Si Ťin-pching prohlásil, že vyžaduje okamžité prošetření a tvrdé potrestání těch, kteří se na skandálu podíleli. Dosud bylo obviněno osmnáct zaměstnanců společnosti včetně její šéfky. Není ale jasné, jak budou potrestáni ti, kteří měli na správnou výrobu léčiv dohlédnout.

Číňané dokonce kvůli kauze vyšli do ulic. Skupina rodičů na konci července demonstrovala před pekingským zdravotním úřadem. Vadí jim, že vláda zveřejňuje pouze minimum informací a nepodniká žádné viditelné kroky k vyřešení problému.

Negativní důsledky kauzy dopadají i na ostatní čínské farmaceutické společnosti. "Je to pohroma pro celý farmaceutický průmysl," řekl Spiegelu Wu Yifang, ředitel šanghajské farmaceutické společnosti Fosun Pharma.

Kauza se závadnými vakcínami Číňanům připomíná deset let starý skandál, kdy zemřely tři děti a na tři sta tisíc onemocnělo následkem otravy melaminem. Látka byla přidávána do sušeného mléka i ostatních mléčných výrobků, aby v nich zamaskovala nízký obsah sacharidů. U kojenců způsobovala onemocnění jater, ledvin a tvorbu močových kamenů.

Video: Epidemie spalniček? Očkování nás nespasí, stát by měl naslouchat potřebám rodičů, tvrdí Suchánková

To, že přibývá případů spalniček jen kvůli tomu, že lidé odmítají očkování, je velké zjednodušení, myslí si Martina Suchánková ze spolku Rozalio. | Video: Martin Veselovský |  23:46

autor: Klára Fořtová | 10. 8. 2018 16:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama