Sarajevo (od našeho zpravodaje) - V pátek skončil pro miliony muslimů po celém světě postní měsíc ramadán. Konec půstu se slavil i v Bosně: povětšinou divokou pitkou a odpalováním petard.
Bosenští muslimové měli totiž vždy poněkud jiný vztah k alkoholu než tradiční islám, který konzumaci "opojných nápojů" zapovídá. Sarajevští vykladači muslimského práva již kdysi určili, že příležitostná sklenka vína nebo tolik oblíbené domácí pálenky (rakija) nemůže být na závadu.
A tak jedinou výjimkou, kdy i ti nejvlažnější muslimové nepijí vůbec, je právě ramadán. A s nimi překvapivě i většina mladých, kterým je víra jinak ukradená.
"Přes rok člověk těch oslav zažije tolik, že je uklidňující na měsíc vysadit," vysvětluje v kavárně u kávy a minerálky Vildana, která právě dokončila studia sociologie.
U vedlejšího stolku si partička objednává rakiji a sklízí za to pohrdavý pohled od jinak příjemné obsluhy.
O pár dní později, tedy po konci oslav konce ramadánu, kterým se v Bosně říká prostě jen svátek (bajram), by přitom sklenička rakije ke kávě nikoho nepohoršila.
Módní návrat k půstu, alepoň tomu alkoholovému, ale může mít i jiné důvody, než jen odpočinutí organismu.
"Ukazuje se, že postní doba moderní společnosti zkrátka chybí. A lidé hledají náhrady: třeba právě v kopírování islámu tam, kde je katolická tradice vytěsněna na okraj," říká bratr Mirko, představený františkánského kláštera Plehan na severu Bosny.
Možná ze všeho nejpravdivější bude ale vysvětlení, které nabízí majitel pensionu Mirza. Důvod okázalého nepití podle něj spočívá v charakteru Bosňanů. "My se tady neustále musíme hecovat. A měsíc nepít je přeci fakt výzva," uzavírá.