Neomluvitelné, odsoudili politici Ahmadínežádovy výroky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 9. 2010 23:08
Íránský prezident: za útoky na USA stáli Američané
Mahmúd Ahmadínežád během středeční inaugurace.
Mahmúd Ahmadínežád během středeční inaugurace. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil čtvrteční výroky íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda na Valném shromáždění OSN o tom, že za teroristickými útoky na USA z 11. září 2001 údajně stáli sami Američané.

Íránský prezident své vystoupení obhajoval a na tiskové konferenci v New Yorku vyzval OSN k ustavení vyšetřovací komise. Zároveň vyjádřil ochotu "spravedlivě a s respektem" jednat o íránském jaderném programu.

Obama označil Obama čtvrteční Ahmadínežádovy výroky ohledně útoků z 11. záříčtvrteční Ahmadínežádovy výroky ohledně útoků z 11. září za "urážlivé, nenávistné a neomluvitelné" . "Pronést takové prohlášení, zvláště od něj a zrovna tady na Manhattanu, jen kousek od Ground Zero, kde rodiny ztratily své drahé během události, kterou lidé všech vyznání, všech etnik považují za klíčovou tragédii této generace, bylo neomluvitelné," řekl v interview odvysílaném stanicí BBC Persian Television.

Foto: Reuters

Slova íránského prezidenta kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ostře odsuzuji výroky, učiněné lídrem jedné z delegací, které zpochybňovaly příčinu teroristických útoků na půdě USA," řekl generální tajemník světové organizace. "Je nepřijatelné, aby bylo řečniště Valného shromáždění OSN zneužíváno takovým způsobem."

Pan Ki-mun se ohradil proti "radikálům, kteří rozdmýchávají napětí mezi Západem a islámským světem". Vyzval mezinárodní společenství, aby se postavilo těm, kteří chtějí démonizovat "ty druhé".

"Uznejme, že žijeme ve světě, kde ta nejmenší skupina může způsobit velké škody," prohlásil. "Ty škody mohou být znásobeny jazykem, který se používá v politice i mimo ni."

Ahmadínežád ve svém vystoupení na VS OSN řekl, že většina lidí na světě zastává názor, že za teroristickými útoky z 11. září na newyorské Světové obchodní středisko a budovu Pentagonu stály USA - konkrétně "jisté síly uvnitř americké vlády s cílem pomoci upadající ekonomice a zároveň obnovit kontrolu USA nad Blízkým východem v zájmu sionistického režimu".

Svým tvrzením vyvolal skandál hned v jednacím sále; na protest okamžitě kromě delegace USA odešli i zástupci evropských států včetně České republiky.

Foto: Reuters

V pátek Ahmadínežád své výroky obhajoval. "Nevynesl jsem rozsudek, nemáte ale pocit, že nastal čas pro ustavení vyšetřovacího výboru?" citovala agentura AP z jeho prohlášení. Po čtvrtečním srovnání počtu obětí zářijových útoků a válek v Iráku a Afghánistánu se Ahmadínežád také pustil do těchto vojenských zásahů USA, které označil za přehnanou reakci na zářijové útoky.

Řekl také, že je připraven "při zachování spravedlnosti a respektu" jednat o jaderném programu Íránu. Íránský zástupce by se podle něj mohl už v říjnu sejít se zástupcem šestice velmocí (pěti stálých členů RB OSN a Německa), které už dříve s Teheránem o jaderné otázce jednaly.

Írán čelí už čtvrté sadě mezinárodních sankcí kvůli jadernému programu. Západ v čele s USA podezřívá Írán z toho, že usiluje o výrobu atomové bomby, což Teherán popírá.

Írán musí světu potvrdit, že jeho jaderný program je mírový, prohlásil Obama ve čtvrtečním projevu před VS OSN a znovu vyzval Teherán, aby se jasně a věrohodně zavázal k mírovému jadernému programu. Zároveň ujistil, že v jaderném sporu Západu s Íránem "pro diplomacii zůstávají otevřené dveře, pokud se jimi Írán rozhodne projít".

Obama také řekl, že USA a jejich spojenci mají k dispozici "mnoho možností" pro případ, že se Írán nedá přimět ke spolupráci v otázce svého jaderného programu. On sám dává přednost diplomatickému řešení, to ale bude vyžadovat od íránské vlády změnu postoje.

 

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy