Nenávist k Židům? V Rusku i v parlamentu

lem, vid
13. 1. 2006 0:00
Praha -  Zatímco ve zbytku Evropy za útoky na židovské synagogy stojí převážně muslimští radikálové, v Rusku je antisemitismus spojován s nacionalismem. A to i mezi politiky.

Poslanci chtěli zakázat židovské organizace

V lednu minulého roku dostal ruský generální prokurátor dopis podepsaný poslanci dolní komory parlamentu, ve kterém se psalo, že prastaré hebrejské texty podněcují k násilí. Devatenáct poslanců požadovalo prošetření činnosti a zákaz všech židovských organizací v Rusku.

Foto: Reuters

Po vlně protestů židovských organizací v zemi pisatelé dopis stáhli. Před nedávnem však prokurátor Vladimír Ustinov obdržel podobný dopis znovu.

Vrchní rabín Berel Lazar na adresu těchto poslanců prohlásil: "Takoví lidé nemají v Dumě co dělat." Prezident Ruského židovského kongresu Vladimir Slutsker žádá od státu tvrdší postup vůči projevům antisemitismu.#reklama

Ruský rabín: přístup policie je nedostatečný

Rusko každoročně zažívá více než padesát útoků na Židy a jejich počet roste. Přestože ruský prezident Vladimír Putin prohlašuje, že se za projevy antisemitismu ve své zemi stydí, a připouští, že úřady proti nim nepostupují s dostatečnou razancí, situace v zemi se již roky nemění.

"Neadekvátní přístup policie proti radikálním pravicovým stranám je evidentní. Postoj těchto lidí nesmí být ignorován," prohlásil ruský rabín Berel Lazar, který kvůli středeční tragédii v jedné z deseti moskevských synagog zkrátil svoji návštěvu v Izraeli a vrátil se zpět do Moskvy.

Podle pražského rabína Karola Sidona byly protižidovské nálady silné v době rozpadu Sovětského svazu. Ani dnes však antisemitismus z Ruska nevymizel.

Středeční útok v moskevské synagoze

Vladimir Slutsker minulý týden navrhl vytvoření sil rychlého nasazení, které by měly ruské Židy chránit. Prohlásil to jen několik dní před tím, kdy Moskva zažila další antisemitský útok.  

Útočník s nožem se dostal do synagogy přesto, že její vstup podobně jako jinde ve světě střežila bezpečnostní služba. Židé své synagogy chrání především v Izraeli, kde jsou časté útoky palestinských radikálů. "V Izraeli mají silná bezpečnostní opatření a jsou na ně zvyklí," uvedl pražský rabín Sidon.

 

Právě se děje

Další zprávy