Německo se potýká s přívalem kůrovce. Do boje s broukem vyslalo armádu

Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 8. 2019 7:02
Sousední Německo se stejně jako Česko potýká s kůrovcem. Sucho, které trápí tamní lesy, přispívá k jeho přemnožení, což způsobuje porostům obrovské škody. Ty by měli nově zmírnit vojáci spolkové armády.
Voják německé armády v saských lesích. | Video: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Německé ministerstvo nasadilo armádu v reakci na prosbu o pomoc několika spolkových zemí. Do Saska, které sousedí s Českem, byli vojáci vysláni už tento týden. Následovat by měly Sasko-Anhaltsko a Durynsko, žádost zvažuje i řada dalších regionů po celé zemi. Informoval o tom týdeník Spiegel

Armáda má k dispozici dostatek pracovní síly, kterou může v lesích postrádat. V Sasku se tak na značkování, porážení a odvážení poškozených stromů podílí tři desítky členů granátnické obrněné brigády ze základny ve Frankenbergu. 

"Vojáci budou lesníkům pomáhat následující tři týdny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí státního podniku Saské lesy Renke Coordesová. "Předpokládám, že se budou podílet hlavně na těžké práci při odkorňování napadených a pokácených stromů," dodala. Ti vojáci, kteří mají potřebná školení, budou podle Coordesové ovládat pily, nouzové generátory a také obrněná vyprošťovací vozidla. Zbytek bude nakažené stromy vyhledávat. 

Při zásahu je klíčová rychlost. "Poškozené dřevo musí být z lesa odvezeno co nejdříve, aby se zabránilo šíření kůrovce," řekl serveru Morgenpost saský ministr životního prostředí Thomas Schmidt.

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový klade v této době už pro letošek třetí várku potomků. Pokud by se jeho dalšímu šíření nezabránilo, hrozí podle lesníků v příštím roce ještě horší poškození lesů. Správce porostů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která pomoc od armády také zvažuje, hovoří o "předstupni apokalypsy". 

Ohroženy jsou všechny druhy lesů

Německá armáda takto pomáhá pravidelně už od svého vzniku v roce 1955, zejména pak při přírodních katastrofách. Naposledy to bylo v lednu letošního roku, kdy zhruba dva a půl tisíce vojáků čistily silnice a střechy po sněhové kalamitě v Bavorsku.

Nasazení proti kůrovci schválila nová ministryně obrany a potenciální kandidátka na německou kancléřku Annegret Kramp-Karrenbauerová (CDU). 

Podle Asociace německých majitelů lesů je kůrovcová kalamita důsledkem klimatických změn. "Sucho v roce 2018, následné bouřky a letos pokračující sucho dolehly na lesy v Německu," píše se v dokumentu nazvaném "Krize v lese".

Za normálních okolností se smrk dokáže bránit kůrovci tvorbou pryskyřice. Pokud je ale strom vysušený, nemá dost vody na to, aby si tento výměšek vytvářel. V kůře se pak nerušeně usazují a množí larvy, což stromu brání se vyživovat, a tak umírá, někdy do několika málo týdnů.

V ohrožení nejen kůrovcem, ale i dalšími druhy škůdců jsou aktuálně všechny druhy lesů, jehličnaté i listnaté. 

Podle dokumentu německé asociace bylo už letos poškozeno asi 70 milionů metrů krychlových dřeva, což odpovídá více než 100 tisícům hektarů porostu. Náklady na pouhé odklizení nakaženého dřeva se odhadují na více než dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. Další stovky milionů eur si vyžádá znovuzalesnění vykácených ploch.

Nejhorší stav v historii

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let, podle odborníků je současná situace nejhorší v historii českého lesnictví. K tomu, aby mohla být nasazena armáda, by ale jednotlivé kraje musely vyhlásit stav nebezpečí. 

"Ve vztahu ke kůrovcové kalamitě dosud nebyl v žádném kraji stav nebezpečí vyhlášen," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství, proč německý scénář v Česku zatím není možný. 

Ministerstvo obrany se v tuzemsku stará o porosty ve správě státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. "Ten zvládá v tuto chvíli zpracovávat dřevo těžené v důsledku výskytu kůrovce vlastními kapacitami," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Marek Vala.

"Dohody s českou armádou spočívají v možnosti uložení hůře prodejného dřeva na jejích pozemcích. V případě, že by se situace s kůrovcem zhoršila, lze předpokládat, že by došlo se zástupci armády k jednání o možnostech širší spolupráce," dodal.

Video: Kůrovec na Dačicku zlikvidoval celý les, ohrožené jsou i borovice

Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy