Německo se potýká s přívalem kůrovce. Do boje s broukem vyslalo armádu

Helena Truchlá Helena Truchlá
30. 8. 2019 7:02
Sousední Německo se stejně jako Česko potýká s kůrovcem. Sucho, které trápí tamní lesy, přispívá k jeho přemnožení, což způsobuje porostům obrovské škody. Ty by měli nově zmírnit vojáci spolkové armády.
Voják německé armády v saských lesích. | Video: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Německé ministerstvo nasadilo armádu v reakci na prosbu o pomoc několika spolkových zemí. Do Saska, které sousedí s Českem, byli vojáci vysláni už tento týden. Následovat by měly Sasko-Anhaltsko a Durynsko, žádost zvažuje i řada dalších regionů po celé zemi. Informoval o tom týdeník Spiegel

Armáda má k dispozici dostatek pracovní síly, kterou může v lesích postrádat. V Sasku se tak na značkování, porážení a odvážení poškozených stromů podílí tři desítky členů granátnické obrněné brigády ze základny ve Frankenbergu. 

"Vojáci budou lesníkům pomáhat následující tři týdny," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí státního podniku Saské lesy Renke Coordesová. "Předpokládám, že se budou podílet hlavně na těžké práci při odkorňování napadených a pokácených stromů," dodala. Ti vojáci, kteří mají potřebná školení, budou podle Coordesové ovládat pily, nouzové generátory a také obrněná vyprošťovací vozidla. Zbytek bude nakažené stromy vyhledávat. 

Při zásahu je klíčová rychlost. "Poškozené dřevo musí být z lesa odvezeno co nejdříve, aby se zabránilo šíření kůrovce," řekl serveru Morgenpost saský ministr životního prostředí Thomas Schmidt.

Kůrovec neboli lýkožrout smrkový klade v této době už pro letošek třetí várku potomků. Pokud by se jeho dalšímu šíření nezabránilo, hrozí podle lesníků v příštím roce ještě horší poškození lesů. Správce porostů ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která pomoc od armády také zvažuje, hovoří o "předstupni apokalypsy". 

Ohroženy jsou všechny druhy lesů

Německá armáda takto pomáhá pravidelně už od svého vzniku v roce 1955, zejména pak při přírodních katastrofách. Naposledy to bylo v lednu letošního roku, kdy zhruba dva a půl tisíce vojáků čistily silnice a střechy po sněhové kalamitě v Bavorsku.

Nasazení proti kůrovci schválila nová ministryně obrany a potenciální kandidátka na německou kancléřku Annegret Kramp-Karrenbauerová (CDU). 

Podle Asociace německých majitelů lesů je kůrovcová kalamita důsledkem klimatických změn. "Sucho v roce 2018, následné bouřky a letos pokračující sucho dolehly na lesy v Německu," píše se v dokumentu nazvaném "Krize v lese".

Za normálních okolností se smrk dokáže bránit kůrovci tvorbou pryskyřice. Pokud je ale strom vysušený, nemá dost vody na to, aby si tento výměšek vytvářel. V kůře se pak nerušeně usazují a množí larvy, což stromu brání se vyživovat, a tak umírá, někdy do několika málo týdnů.

V ohrožení nejen kůrovcem, ale i dalšími druhy škůdců jsou aktuálně všechny druhy lesů, jehličnaté i listnaté. 

Podle dokumentu německé asociace bylo už letos poškozeno asi 70 milionů metrů krychlových dřeva, což odpovídá více než 100 tisícům hektarů porostu. Náklady na pouhé odklizení nakaženého dřeva se odhadují na více než dvě miliardy eur, tedy asi 51 miliard korun. Další stovky milionů eur si vyžádá znovuzalesnění vykácených ploch.

Nejhorší stav v historii

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká už několik let, podle odborníků je současná situace nejhorší v historii českého lesnictví. K tomu, aby mohla být nasazena armáda, by ale jednotlivé kraje musely vyhlásit stav nebezpečí. 

"Ve vztahu ke kůrovcové kalamitě dosud nebyl v žádném kraji stav nebezpečí vyhlášen," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství, proč německý scénář v Česku zatím není možný. 

Ministerstvo obrany se v tuzemsku stará o porosty ve správě státního podniku Vojenské lesy a statky ČR. "Ten zvládá v tuto chvíli zpracovávat dřevo těžené v důsledku výskytu kůrovce vlastními kapacitami," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Marek Vala.

"Dohody s českou armádou spočívají v možnosti uložení hůře prodejného dřeva na jejích pozemcích. V případě, že by se situace s kůrovcem zhoršila, lze předpokládat, že by došlo se zástupci armády k jednání o možnostech širší spolupráce," dodal.

Video: Kůrovec na Dačicku zlikvidoval celý les, ohrožené jsou i borovice

Video: Martin Biben, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Úterní útok střelce v Ostravě má sedmou oběť, zemřela těžce zraněná žena

Žena zraněná při úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava ve čtvrtek zemřela. ČTK to potvrdila mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Informaci zveřejnila ČT. Počet obětí dvaačtyřicetiletého střelce tak vzrostl na sedm. Další dva zranění muži jsou mimo ohrožení života, jeden byl ve čtvrtek již z nemocnice propuštěn do domácí péče.

před 11 minutami

Český řidič, jenž v Německu riskantně předjížděl, dostal vězení

Na dva roky a tři měsíce do vězení dnes soud v německém Pasově poslal českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Český řidič kamionu půjde za riskantní jízdu do vězení, rozhodl soud v Německu

Na dva roky a tři měsíce do vězení poslal ve čtvrtek soud v německém Pasově českého řidiče kamionu, který začátkem letošního roku v Bavorsku riskantně předjížděl a ohrozil protijedoucí autobus. Informují o tom bavorská média. Rozsudek není ještě pravomocný, obhájce pro 53letého muže žádal podmíněný trest.

před 23 minutami

Florbalistkám stojí v cestě do semifinále MS opět Posko

Opět v roli jednoznačných favoritek se postaví české florbalistky ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu proti Polkám. Narazí na ně v této fázi už počtvrté za sebou a vyhrály všech sedm dosavadních vzájemných zápasů při skóre 57:13. Duel začne v pátek v 16:00 v přímém přenosu ČT Sport. Vítěz se v sobotu utká o finále s lepším ze souboje mezi Švýcarskem a Lotyšskem.

Naposledy se český tým utkal s Polskem v únoru na kvalifikaci MS v Gdaňsku a vyhrál 5:2. Na šampionátu v roce 2017 v Bratislavě zvítězil 10:4. V české extralize v současné době působí z polského výběru útočnice Dominika Buczeková a Zuzana Krzywaková ve Vítkovicích.

"Budou hrát agresivní hru, mají šikovné holky i se zkušenostmi z naší ligy, co umí rozhodovat zápasy i u nás. Ale my musíme hrát naši hru a udávat tempo," řekla útočnice Adéla Bočanová, která byla i u minulých třech soubojů s Polskem ve čtvrtfinále.

Polky, které skončily na minulém MS sedmé, letos prohrály v základní skupině s Finskem 3:14, zdolaly Německo 4:1 a podlehly Švýcarsku 0:11.

Další zprávy