Němečtí muslimové budou masově volit levici

Madeline Chambers, Reuters
25. 9. 2009 23:05
Jeden z pěti Němců má v rodině přistěhovalce. Jednou z největších německých menšin je turecká
Foto: Aktuálně.cz

Duisburg - Mnozí ze čtyř milionů německých muslimů se cítí opomíjení a nemají motivaci jít o víkendu k volebním urnám. Dokonce i politici uznali, že podcenili případný potenciál jejich hlasů.

V Duisburgu, industriální oblasti, která je domovem největší mešity v Německu, projevují lidé pramalý zájem o konzervativní kancléřku Angelu Merkelovou a i jejího sociálně-demokratického soupeře Franka-Waltera Steinmeiera.

"Nemám práci a ani nikdo z mých přátel. Politikům je to jedno," řekl devatenáctiletý Ismet Akgul z předměstí Marxloh, kde žije 60 procent přistěhovalců, nejčastěji s tureckými kořeny. "Firmy vidí cizí jméno na žádosti a okamžitě to zahodí do koše," dodal.

Každý pátý Němec je přistěhovalcem nebo potomkem přistěhovalců. Jednou z největších německých menšin je právě ta turecká. Z 2,8 milionové populace s tureckými kořeny může volit pouze 600 tisíc lidí, mnozí se ani neregistrovali nebo nemají občanství.

Pouze pět z 614 současných zákonodárců dolní komory Bundestagu má turecké kořeny. Někteří politici však namítají, že Turci, kteří pocházejí z chudších poměrů a jsou konzervativnější v otázce náboženství, by se měli více snažit se integrovat a naučit se němčinu.

Organizace TGD, reprezentující zájmy Turků v Německu, ale nařkla strany, že dávají své kolegy s tureckými jmény na konec kandidátek, čímž jim výrazně snižují šanci na úspěch.

Hlavní strany v Duisburgu, mezi které patří tradičně i SPD, se ve své kampani na tureckou komunitu zaměřují. Tisknou plakáty v turečtině a pořádají pro ni speciální předvolební akce.

"Přehlíželi jsme přistěhovalecké voliče příliš dlouho. Ale probudili jsme se a snažíme se je teď získat na naši stranu," řekl Thomas Mahlberg, duisburský zákonodárce z CDU.

Na rozdíl od situace ve Velké Británii nebo Francii, kde v pozadí ležící napětí mezi přistěhovalci čas od času přeroste v násilí, žijí němečtí muslimové vedle majoritní německé společnosti vcelku bezproblémově.

Ale přesto nelze hovořit o ideální integraci. Merkelová hostila "summit o integraci", na kterém se mimo jiné řešily i problémy jako nošení muslimské burky a islamofóbie. Německo selhává v otázce poskytnutí stejných vzdělávacích příležitostí pro děti přistěhovalců, ze kterých jich řada neumí komunikovat německy, tvrdí OECD.

Tento fakt následně rozšířuje počet nekvalifikovaných pracovních síl a znevýhodnit tak do budoucna jednu z největších ekonomik Evropy. Podle muslimky Zuelfiye Kaykinové je však důležité, aby muslimové cítili, že mají podporu společnosti, než se začnou zajímat o politiku.

Mešita v Duisburgu,
Mešita v Duisburgu, | Foto: Reuters

"Přistěhovalce nemůžete léčit jako pacienty, kteří potřebují léky," řekla Kaykinová. "Nemáme motivaci začlenit se do politického dění, neboť nejsme považováni za plnohodnotné členy německé rodiny," dodala.

Zákonodárcům ale začíná být jasné, že se zvyšující se porodností budou mít muslimové do budoucna daleko větší slovo, než mají doposud.

Dostupná data předvolebních průzkumů společnosti DATA 4U ukazují, že 55,5 procent Němců s tureckými kořeny by chtělo volit SPD, 23,3 procent Zelené a pouze 10,1 procent konzervativce.

Podle Joachima Schultea, vedoucího DATA 4U, je to kvůli tomu, že SPD a Zelení se ve svých programech na rozdíl od CDU zabývají otázkou integrace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy