Německo pomáhá Izraeli s jadernými hlavicemi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 6. 2012 11:30
Izraelci dělají z německých ponorek Dolphin jaderné zbraně. Berlín o tom ví
Ponorka třídy Dolphin
Ponorka třídy Dolphin | Foto: Wikimedia commons - Shlomiliss

Berlín - Německo pomáhá Izraeli posilovat jeho vojenské jaderné kapacity. Napsal to německý server Spiegel Online.

Podle něj němečtí představitelé věděli, že se židovský stát chystá vybavit střelami s jadernými hlavicemi ponorky, které mu Berlín v rámci zbrojního kontraktu dodává. Izrael nikdy oficiálně nepřiznal, že jaderné zbraně má.

Německo dodalo Izraeli už tři ponorky typu Dolphin, čtvrtá byla nedávno dokončena a do Izraele by měla dorazit příští rok.

Celkem by měl židovský stát převzít přinejmenším šest těchto plavidel a zvažuje rozšíření kontraktu až na devět ponorek. Plavidla se pohybují pod vodou tak tiše, že jsou schopna dostat se nepozorovaně do výsostných vod jiného státu.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak Spiegelu řekl, že by Němci měli být hrdí na to, že dodávkami ponorek zajistili existenci Izraele "na mnoho let".

Spiegel konstatuje, že v minulosti Německo vždy trvalo na tom, že nemá žádné informace o tom, že by na palubě jím dodaných ponorek měly být jaderné zbraně. Nyní však němečtí představitelé - včetně bývalého vysokého úředníka na ministerstvu obrany Lothara Rühla - Spiegelu přiznali, že vždy předpokládali, že Izrael ponorky atomovými hlavicemi vybaví.

Rühl také uvedl, že o této záležitosti dokonce jednal s izraelskou armádou.

Prodej vojenských ponorek Izraeli v básni zveřejněné nedávno v několika světových denících kritizoval německý spisovatel Günter Grass. Mimo jiné v ní varoval, že Izrael coby jaderná mocnost ohrožuje křehký světový mír.

Izrael nikdy oficiálně neuvedl, že vlastní atomovou bombu. Židovský stát nicméně není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Podle Spiegelu dokumenty z německého ministerstva zahraničí ukazují, že Berlín už v roce 1961 věděl, že Tel Aviv atomové zbraně vyvíjí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy