reklama
 
 

Německo pomáhá Izraeli s jadernými hlavicemi

4. 6. 2012 11:30
Izraelci dělají z německých ponorek Dolphin jaderné zbraně. Berlín o tom ví

Berlín - Německo pomáhá Izraeli posilovat jeho vojenské jaderné kapacity. Napsal to německý server Spiegel Online.

Podle něj němečtí představitelé věděli, že se židovský stát chystá vybavit střelami s jadernými hlavicemi ponorky, které mu Berlín v rámci zbrojního kontraktu dodává. Izrael nikdy oficiálně nepřiznal, že jaderné zbraně má.

Německo dodalo Izraeli už tři ponorky typu Dolphin, čtvrtá byla nedávno dokončena a do Izraele by měla dorazit příští rok.

Celkem by měl židovský stát převzít přinejmenším šest těchto plavidel a zvažuje rozšíření kontraktu až na devět ponorek. Plavidla se pohybují pod vodou tak tiše, že jsou schopna dostat se nepozorovaně do výsostných vod jiného státu.

Izraelský ministr obrany Ehud Barak Spiegelu řekl, že by Němci měli být hrdí na to, že dodávkami ponorek zajistili existenci Izraele "na mnoho let".

Spiegel konstatuje, že v minulosti Německo vždy trvalo na tom, že nemá žádné informace o tom, že by na palubě jím dodaných ponorek měly být jaderné zbraně. Nyní však němečtí představitelé - včetně bývalého vysokého úředníka na ministerstvu obrany Lothara Rühla - Spiegelu přiznali, že vždy předpokládali, že Izrael ponorky atomovými hlavicemi vybaví.

Rühl také uvedl, že o této záležitosti dokonce jednal s izraelskou armádou.

Prodej vojenských ponorek Izraeli v básni zveřejněné nedávno v několika světových denících kritizoval německý spisovatel Günter Grass. Mimo jiné v ní varoval, že Izrael coby jaderná mocnost ohrožuje křehký světový mír.

Izrael nikdy oficiálně neuvedl, že vlastní atomovou bombu. Židovský stát nicméně není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Podle Spiegelu dokumenty z německého ministerstva zahraničí ukazují, že Berlín už v roce 1961 věděl, že Tel Aviv atomové zbraně vyvíjí.

autoři: Zahraničí, ČTK | 4. 6. 2012 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama