Německo plánuje zrušit nejstarší jaderné elektrárny

Monika Horáková
10. 8. 2010 9:00
Ty, které nevyhoví novým požadavkům, by mohly zaniknout do roku 2011.

Berlín - Koalice kancléřky Angely Merkelové připravuje podmínky, které by měly splňovat všechny funkční jaderné elektrárny na německém území.

Zařízení, která bezpečnostním podmínkám nebudou vyhovovat, by mohla být nejpozději do roku 2011 odstavena.

Informaci z vládních kruhů přinesl server Süddeutsche Zeitung. Předpokládá se, že úplné uzavření by se mohlo týkat dvou až tří elektráren. Které jaderné elektrárny by to konkrétně byly, však známo není.

Připravovaný návrh se považuje za kompromisní řešení. Některé elektrárny totiž díky splnění nových bezpečnostních podmínek budou moci fungovat déle, než se původně předpokládalo.

Co nejdelší provozní doba je významná zejména pro spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko, které jsou na jaderné energii silně závislé.

Ne všichni jsou však s prodlužováním provozní doby reaktorů srozuměni. Například Wolfgang Kubicki ze Svobodné demokratické strany (FDP) v Šlesvicku-Holštýnsku se o víkendu vyslovil proti jakémukoli prodlužování. 

Jaderné elektrárny v Německu, 2008
Jaderné elektrárny v Německu, 2008 | Foto: Aktuálně.cz

Předseda dolnosaské vlády David McAllister za Křesťansko-demokratickou unii (CDU) by dokonce upřednostňoval okamžité zastavení reaktorů.   

V březnu 2011 se mají v Bádensku-Württembersku konat volby do zemského sněmu. Německá média upozorňují, že téma odstavování jaderných elektráren by se mohlo stát jedním z rozhodujících faktorů pro výsledky těchto voleb.  

Podle webové stránky Kernenergie.de je aktuálně v Německu v provozu 17 jaderných elektráren. V roce 2009 vyrobily celkem 134,9 miliard kWh proudu. Z provozu bylo vyřazeno 19 jaderných zařízení, která vznikla v 60., 70. a 80. letech minulého století. Poslední elektrárna, KWO Obrigheim, byla odstavena v roce 2005.

 

Právě se děje

Další zprávy