Německo plánuje zrušit nejstarší jaderné elektrárny

Monika Horáková
10. 8. 2010 9:00
Ty, které nevyhoví novým požadavkům, by mohly zaniknout do roku 2011.

Berlín - Koalice kancléřky Angely Merkelové připravuje podmínky, které by měly splňovat všechny funkční jaderné elektrárny na německém území.

Zařízení, která bezpečnostním podmínkám nebudou vyhovovat, by mohla být nejpozději do roku 2011 odstavena.

Informaci z vládních kruhů přinesl server Süddeutsche Zeitung. Předpokládá se, že úplné uzavření by se mohlo týkat dvou až tří elektráren. Které jaderné elektrárny by to konkrétně byly, však známo není.

Připravovaný návrh se považuje za kompromisní řešení. Některé elektrárny totiž díky splnění nových bezpečnostních podmínek budou moci fungovat déle, než se původně předpokládalo.

Co nejdelší provozní doba je významná zejména pro spolkové země Bavorsko a Bádensko-Württembersko, které jsou na jaderné energii silně závislé.

Ne všichni jsou však s prodlužováním provozní doby reaktorů srozuměni. Například Wolfgang Kubicki ze Svobodné demokratické strany (FDP) v Šlesvicku-Holštýnsku se o víkendu vyslovil proti jakémukoli prodlužování. 

Jaderné elektrárny v Německu, 2008
Jaderné elektrárny v Německu, 2008 | Foto: Aktuálně.cz

Předseda dolnosaské vlády David McAllister za Křesťansko-demokratickou unii (CDU) by dokonce upřednostňoval okamžité zastavení reaktorů.   

V březnu 2011 se mají v Bádensku-Württembersku konat volby do zemského sněmu. Německá média upozorňují, že téma odstavování jaderných elektráren by se mohlo stát jedním z rozhodujících faktorů pro výsledky těchto voleb.  

Podle webové stránky Kernenergie.de je aktuálně v Německu v provozu 17 jaderných elektráren. V roce 2009 vyrobily celkem 134,9 miliard kWh proudu. Z provozu bylo vyřazeno 19 jaderných zařízení, která vznikla v 60., 70. a 80. letech minulého století. Poslední elektrárna, KWO Obrigheim, byla odstavena v roce 2005.

 

Právě se děje

před 11 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy