Německá FDP dál ztrácí. Vypadla z parlamentu v Sársku

Radim Klekner Radim Klekner
25. 3. 2012 21:05
FDP reálně hrozí, že nebude zastoupena v příštím Bundestagu
V předvolební kampani byl hodně vidět a slyšet šéf zemské frakce Die Linke Oskar Lafontaine.
V předvolební kampani byl hodně vidět a slyšet šéf zemské frakce Die Linke Oskar Lafontaine. | Foto: Reuters

Saarbrücken - S německými liberály z FDP to jde od desíti k pěti. Přesněji od 14,9 procenta, které získali ve volbách do Spolkového sněmu v roce 2009, k současným čtyřem procentům, jež jim dávají průzkumy popularity politických stran.

Nikoho proto nepřekvapilo, když v nedělním hlasování do zemského parlamentu v Sársku nepřekročili nezbytnou pětiprocentní hranici a poslanecké lavice na další čtyři roky neobsadí.

Před zemskými volbami ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku, které se konají šestého a třináctého května, to je pro koaličního partnera křesťanských demokratů a sociálů CDU/CSU další citelná rána a předzvěst toho, že kancléřka Angela Merkelová si bude muset příští rok hledat nového spojence, pokud bude chtít zůstat u kormidla vlády.

Podle konečných výsledků získali liberálové v Sársku 1,2 procenta hlasů a utrpěli tak nejhorší fiasko posledních let vůbec.

Volby v nejmenší spolkové zemi s jedním milionem obyvatel vyhráli křesťanští demokraté se 34,7 procenta, následovaní sociálními demokraty (SPD), kterým dalo hlas 30,1 procenta voličů. Podle očekávání získala se 16,6 procenta silnou podporu také Die Linke (Levice), byť přibližně pět procent hlasů odevzdala ve srovnání s předchozím hlasováním sociálním demokratům.

Zelení klesli na 5,1 procenta a na nové zemské vládě s CDU se tak podle všeho podílet nebudou. Křesťanští demokraté zřejmě osloví jako první právě SPD. Ochotu vytvořit velkou koalici signalizovaly ostatně obě hlavní strany již před volbami.

Do parlamentu v Saarbrückenu se naopak poprvé dostala se 7,5 procenta Pirátská strana, která zopakovala svůj dobrý výsledek z loňských voleb v Berlíně.

Kancléřka Merkelová si příští rok bude muset zcela jistě hledat nového koaličního partnera. A možná ještě dřív.
Kancléřka Merkelová si příští rok bude muset zcela jistě hledat nového koaličního partnera. A možná ještě dřív. | Foto: Reuters

FDP tak vypadla ze všech zemských parlamentů, v nichž se v uplynulém roce volilo. Pokud by tento trend pokračoval i ve Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku, byl by současný šéf strany Philipp Rösler, který zastává i funkci ministra hospodářství, podle všeho nucen rezignovat.

Toho v předtuše příštích výprasků nenapadlo nic jiného, než v rozhovoru pro deník Hamburger Abendblatt označit CDU za sociálně demokratickou formaci, která v koalici s SPD uvrhne Německo do ještě větších problémů, než jakým země čelí dnes v souvislosti s krizí eurozóny. 

Merkelové tím dodal jen další argument hovořící pro to, že s liberály nemůže napříště už vůbec počítat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy