Tokio - Ve věku 113 let zemřel dnes ve spánku na selhání srdce Tomodži Tanabe. Muž, který se pyšnil titulem „nejstarší žijící muž na světě", bydlel na ostrově Kjúšú se svým pátým synem a snachou. Informovaly o tom podle agentury AP místní úřady.
"Zemřel v klidu, v přítomnosti svých blízkých," sdělily úřady. Tanabe, který pracoval jako stavební inženýr, se narodil 18. září 1895. Měl pět synů, tři dcery, pětadvacet vnoučat, třiapadesát pravnoučat a šest prapravnoučat.
Měl rád smažené krevety a tradiční japonskou polévku miso. Každé ráno si dal mléko, přečetl si noviny a psal si deník. Vyhýbal se alkoholu a nekouřil.
Do Guinnessovy knihy rekordů byl coby nejstarší žijící muž zapsán, když oslavil 111. narozeniny. Díky němu bylo město Miyakonojo, kde žil, symbolem dlouhověkosti.
Japonci se v průměru dožívají velmi vysokého věku - u žen je to 86 let, u mužů 79 let. Vědci tento fakt přisuzují tomu, jakým způsobem se Japonci stravují. Vaří ze zdravých surovin a konzumují hodně ryb a rýže.
Počet lidí starších sta let se v Japonsku za posledních šest let více než zdvojnásobil. V roce 2008 jich bylo 36 tisíc, z toho 86 procent jsou ženy. Podle odhadů Organizace spojených národů bude v Japonsku v roce 2050 žít až milion staletých lidí.
Nejstarším člověkem na světě nicméně není Japonec ani Japonka, ale Američanka Gertrude Bainesová, která oslavila v dubnu 115. narozeniny.
Pomyslné žezlo po Tanabem převezme pravděpodobně veterán z 1. světové války Henry Allingham, který se narodil 6. června 1896 ve Velké Británii.