Nejšpinavější vzduch je v Bulharsku, dusí se ale i Češi

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 10. 2013 18:25
V desítce měst s nejšpinavějším ovzduším figurují výhradně bulharská a polská města.
Foto: ČTK

Kodaň - Bulhaři a Poláci dýchají nejšpinavější vzduch v Evropě. Nepřípustně znečištěné ovzduší ale sužuje také obyvatele českých měst.

Vyplývá to z nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), která porovnávala míru znečištění ovzduší v 386 městech 38 zemí starého kontinentu.

Bulharsko dopadlo nejhůř. "Když si obléknete čerstvě vyprané bílé tričko a chodíte několik hodin po Sofii, vrátíte se se žluto-šedivými fleky. Někdy schválně na nic nesahám, ale když přijdu z města a myji si ruce, úplně ušpiním mýdlo," postěžoval si deníku The New York Times 25letý Alex Melamed, který v bulharské metropoli žije 2,5 roku.

Krakov se dusí

V nejhorší desítce se umístily čtyři bulharská a šest polských měst. Nejšpinavější vzduch dýchají v bulharských obcích Pernik a Plovdiv, na třetím místě nelichotivé tabulky se umístil polský Krakov. Na opačném místě žebříčku skončila taková města jako Madrid (335.) nebo Paříž (250.).

Obecně platí, že čistší vzduch je na západě, severu a jihu Evropy, ve střední a východní části starého kontinentu je situace horší.

Zatímco ovzduší Bulharska a Polska je plné polétavého prachu, v italských městech byly zase naměřeny nejvyšší hodnoty přízemního ozonu, což je podle odborníků dáno kombinací průmyslu a podnebí.

Čechy tráví benzo-a-pyren

Hodnocení České republiky nedopadlo dobře. "Ve znečištění jemným prachem patří Česko mezi nejhorší, společně s Bulharskem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem. V letech 2011 a 2012 byla hodnota WHO doporučená pro jemný prach překročena v Česku na všech stanicích hodnocených Státním zdravotním ústavem," poznamenává ke zprávě EAA Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. 

Krom polétavého prachu musejí Češi dýchat také enormní množství rakovinotvorného benzo-a-pyrenu.

Nuselský most v Praze ve smogovém oparu.
Nuselský most v Praze ve smogovém oparu. | Foto: Vojtěch Marek

"V případě znečištění benzo-a-pyrenem patří Česká republika mezi naprosto nejhorší. Hodnoty zamoření BaP v Ostravě-Radvanicích nebo v Karviné nemají v západní Evropě obdoby. Překonat je dokázaly jenom nejznečištěnější oblasti Bulharska a Polska," dodal Šuta s tím, že nejhorší je situace v okrese Ostrava-východ.

Co se týče celoevropského pohledu, konstatuje zpráva EEA, že škodlivě znečištěný vzduchu dýchají obyvatelé třetiny městských oblastí. Zatímco hodnoty benzo-a-pyrenu klesají, nízký ozón a poletavý prach v Evropě stále představují problém, konstatuje agentura pro životní prostředí.

EEA zároveň chválí jednotlivé země, že emise toxických látek omezují, jen by to prý mohly dělat rychleji. "Značná část populace nežije ve zdravém prostředí. Pokud se chceme vydat udržitelnou cestou, musí Evropa projevit ambici jít za hranici stávající (ekologické) legislativy," shrnul výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx.

Nejen bulharským problémem je ale také topení domácností dřevem, nebo dokonce odpadky. Znečištění na nejkritičtějších místech téměř 40násobně přesahuje limity a blíží se alarmujícím hodnotám naměřeným v Pekingu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy