Tornáda v Tennessee zabila 25 lidí, během voleb se přehnala přes město Nashville

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2020 6:23
Nejméně 25 lidí zabila tornáda, která se přehnala americkým státem Tennessee a v úterý časně ráno místního času (kolem poledne SEČ) zasáhla město Nashville a okolí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.
Tornádo se prohnalo městem Nashville.
Tornádo se prohnalo městem Nashville. | Foto: Reuters

Předchozí bilance hovořila o 22 obětech. Tennessee je jedním ze 14 států, v nichž se v úterý konaly primární volby amerických demokratů. Soud kvůli následkům tornád rozhodl, že všechny volební místnosti mohou zůstat otevřené až do 21:00 (4:00 SEČ).

"Udeřilo tak rychle, že řada lidí neměla čas se ukrýt," sdělil starosta okresu Putnam Randy Porter s tím, že mnoho z těchto lidí v době příchodu bouře spalo.

Tornádo pobořilo asi 140 budov a 44 000 tisíc lidí připravilo o dodávky elektřiny, napsala agentura AP s odvoláním na úřady.

Poničené budovy a zraněné hlásí hlavně východní předměstí Nashville Mt. Juliet. "Jsou tu plynová potrubí, ze kterých uniká plyn, elektrické vedení stržené na zem a ke zraněným jsou přivoláváni záchranáři," uvedlo místní oddělení policie. "Pokračujeme v pátrání po zraněných," dodali policisté. Zasaženo je i centrum města, kde vichr vyrazil okna historického kostela.

Lidé se pohřešují

Guvernér Bill Lee řekl, že několik lidí se stále pohřešuje. "Máme mrtvé v celém státě," dodal. Státním zaměstnancům, kteří nejsou na svých postech nezbytní, doporučil zůstat doma, dokud z vrtulníku nezhodnotí škody.

Tornáda, jež zasáhla Tennessee, byla součástí bouří, jež se přehnaly východem USA od Alabamy na jihu po Pensylvánii na severu. Silně prší ve dvou ze 14 států, jichž se týkají primárky.

"Je tu pár tragických případů. V jednom spadl na auto strom. Asi dvě desítky lidí skončily v nemocnici," uvedl podle televize CNN starosta Nashvillu John Cooper.

Dodal, že v oblasti Nashvillu je 169 volebních místností a pro 15 z nich muselo být určeno náhradní volební místo. V některých okrscích se volební místa otevřela se zpožděním a to se očekává i v případě ohlášení výsledků.

Obyvatelka jedné z tornádem zasažených oblastí, která neuvedla své jméno, řekla televizi WTVF, že tornádo ji probudilo ze spánku, když jí z dvojdomku odtrhlo část střechy. "Mám štěstí, že se moje strana neutrhla, ale střecha na druhé polovině je úplně stržená," řekla.

"Když jsi uvnitř, je to dobré. Ale jakmile vyjdeš ven a uvidíš, co se stalo, je to špatné," dodala. Podle energetiků je bez proudu 44 000 odběratelů. Škody utrpělo i místní letiště, vzdálené asi 12 kilometrů od centra města. Tornádo tam zničilo několik hangárů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pacient, kterému byl podáván Remdesivir, se uzdravuje, brzy bude odpojen od plicní ventilace

Pacient, jemuž byl podáván experimentální lék Remdesivir, je při vědomí a podle ošetřujícího lékaře ve fázi uzdravování, nyní si postupně odvyká na plicní ventilaci. "Dosud ale nevíme, zda Remdesivir byl tím zásadním, co mu pomohlo, tudíž bych se k tomu léku tolik neupínal," uvedl ošetřující lékař pacienta Martin Balík.

Zdroj: ČTK , Domácí
Další zprávy