Nejdřív diplomacie, pak síla, slíbili Obama a Netanjahu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
6. 3. 2012 10:08
Washington se snaží Izrael přesvědčit, aby eskalaci napětí s Teheránem neřešil vojensky
Izraelský premiér tvrdí, že ve sporu o íránský jaderný program dává přednost diplomacii.
Izraelský premiér tvrdí, že ve sporu o íránský jaderný program dává přednost diplomacii. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama a izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v pondělí na úvod setkání v Bílém domě shodli, že krize kolem íránského jaderného programu by měla být vyřešena diplomaticky.

Obama před schůzkou, která se má zaměřovat především na íránské jaderné ambice, zdůraznil, že podpora Spojených států Izraeli je "pevná jako skála".

"Premiér i já dáváme přednost tomu, aby se to vyřešilo diplomaticky," řekl Obama na úvod několikahodinových konzultací. Spojené státy zváží všechny možnosti, jak se postavit nepřijatelné možnosti íránské jaderné zbraně, řekl americký prezident.

Být pány svého osudu

Očekává se, že se Obama bude snažit Netanjahua odradit od předčasného vojenského útoku na íránská jaderná zařízení, který by Izrael podnikl bez konzultace s USA.

"Izrael a Amerika jsou jednotné," prohlásil Netanjahu. Upozornil nicméně, že Izrael je suverénním státem, který má právo na sebeobranu. "Izrael musí zůstat pánem svého osudu," podtrhl izraelský premiér.

Později ale Netanjahu upozornil, že čas na zastavení íránského jaderného programu se krátí. "Nemůžeme žít ve stínu hrozby vyhlazení," řekl v pondělí večer členům vlivného Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC).

Jen mírové účely

Izrael chce za každou cenu zabránit Íránu získat jadernou zbraň a jeho představitelé dávají najevo, že by mohli na Írán  zaútočit vojensky. Před tímto řešením ale Washington židovský stát opakovaně varoval. Teherán tvrdí, že na jakoukoli vojenskou hrozbu odpoví stejnými prostředky.

Írán neustále opakuje, že jeho jaderný program slouží výhradně mírovým účelům, v pokusných reaktorech však mezitím obohatil izotop uran 235 tak, že již dosahuje dvacetiprocentní koncentrace. K výrobě elektrické energie přitom stačí pěti- až sedmiprocentní koncentrace daného izotopu.

Tajné služby Izraele a USA jsou přesvědčeny, že Íránci budou mít na to, aby sestrojili nejméně jednu atomovou bombu, dostatek štěpného materiálu již za dva či tři roky. Teherán navíc vyvíjí balistické střely schopné zasáhnout nejenom Izrael, nýbrž i jihovýchodní Evropu.

 

Právě se děje

Další zprávy