Nejbohatší Rus je Vekselberg. Po ropné megatransakci

Martin Novák Martin Novák
24. 10. 2012 14:44
Rosněft převzal za 55 miliard dolarů firmu TNK-BP. Nikdo na světě netěží víc než on
Viktor Vekselberg.
Viktor Vekselberg. | Foto: wikimedia

Moskva - Převzetím firmy TNK-BP ruskou státní těžařskou společností Rosněfť má Rusko nejen nového dominantního hráče v těžbě a vývozu ropy, ale také svého nového nejbohatšího muže.

Rosněfť pohltil TNK-BP za 55 miliard dolarů, z toho 26,8 miliardy šlo britskému gigantovi a 28,2 miliardy konsorciu AAR (Alfa-Access-Renova), které sdružuje několik ruských miliardářů.

Mezi nimi i Viktora Vekselberga, který se stal tím nejbohatším Rusem. Jeho majetek nyní činí zhruba 18 miliard dolarů, takže předstihl dosavadní ruskou jedničku, ocelářského magnáta Ališera Usmanova.

Vekselberg by tak podle časopisu Forbes patřil v žebříčku nejmajetnějších lidí světa někam na konec třetí desítky. Nedaleko za ním jsou ale další podílníci AAR. Leonard Blavatnik s více než patnácti miliardami dolarů a German Chan s 10,3 miliardy dolarů.

Rosněfť se kvůli převzetí TNK-BP musela zadlužit, ale je nyní největší světovou ropnou společností, co se týká produkce. Denně vytěží 4,6 milionu barelů, zatímco dosud vedoucí americká Exxon-Mobil 4,2 milionu barelů.

Těžba a zpracování ropy na Sibiři.
Těžba a zpracování ropy na Sibiři. | Foto: Reuters

Nyní Rosněfť stojí za těžbou více než poloviny veškeré ruské ropy. Vedle plynárenského gigantu Gazprom je tak klíčovou ruskou firmou. V jejím čele stojí Putinův přítel a bývalý dlouholetý šéf jeho kanceláře Igor Sečin, Putin sám převzetí TNK-BP schválil. V podobných obchodech má Kreml vždy konečné a rozhodující slovo.

British Petroleum (BP) si ale ponechává v Rosněfti dvanáctiprocentní podíl a dvě křesla ve vedení podniku. Bude se také nadále podílet na distribuci ruské ropy v zahraničí, stejně jako švýcarské komoditní obchodní společnosti Vitol a Glencore.

Rosněfť a BP spojuje v neposlední řadě i společné vlastnictví několika velkých ropných rafinerií v Německu.

Ačkoliv nejbohatší oligarchové musejí být loajální Putinovi a nesmějí se příliš míchat do politiky, zejména na straně opozice, zrovna Vekselberg v tomto směru není typický.

Na serveru WikiLeaks se objevila americká diplomatická depeše o jeho návštěvě amerického velvyslanectví v Moskvě. Vekselberg podle ní kritizoval Putina a tehdejšího prezidenta Dmitrije Medveděva za pomalou reakci na finanční krizi v letech 2008 až 2009.

Stěžoval si také, že odpovědní lidé na ruských ministerstvech nejsou schopni přijímat rozhodnutí, aniž by neměli souhlas z nejvyšších míst.

Vzestup tohoto miliardáře byl nenápadný. Narodil se v roce 1957 v městečku Drahobyč na západní Ukrajině, nedaleko polských hranic. Vystudoval v Moskvě a na začátku devadesátých let byl ve správný čas na správném místě, když se za prezidenta Borise Jelcina privatizovaly velké podniky.

Foto: Reuters

Postupně budoval nebo kupoval velké firmy jako Ťumeň Oil, největší hliníkárnu světa Rusal a pak společnost Renova Group podnikající v energetice, telekomunikacích, strojírenství nebo bankovnictví.

Vekselberg na rozdíl od jiných ruských oligarchů zatím nepodlehl zájmu o britský fotbal nebo vůbec jakýkoliv sport. Zatímco Roman Abramovič vlastní Chelsea Londýn a Ališer Ustanov investoval do městského rivala Arsenalu, Vekselberga podobné kratochvíle zřejmě nezajímají.

Pozoruhodné je, že řada nejbohatších ruských podnikatelů z Ruska nepochází. Vedle Vekselberga se narodili na Ukrajině  také další ropný magnát German Chan a šéf obří investiční skupiny Alfa Grupp Michail Fridman. Druhý nejbohatší Rus Ališer Usmanov pochází z Uzbekistánu.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy