"Naše děti hořely a my se jen dívali." Obrovská panika, nemohli jsme ven, líčí ruský požár svědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
26. 3. 2018 14:08
Požár zachvátil obchodní dům v ruském městě Kemerovo v neděli odpoledne, kdy byl plný lidí.
Požár v nákupním centru v ruském Kemerovu skončil tragicky. Mezi oběťmi jsou desítky dětí. Zřítily se stropy kinosálů a téměř celá střecha centra. | Video: Reuters

Moskva - "Byli jsme zrovna u šatny, když najednou z horního patra začali prchat lidé a křičeli 'Utíkejte, hoří!'. Žádná siréna nehoukala, hasicí systémy nefungovaly," popsala jedna z přeživších požár sibiřského nákupního centra pro místní server Gazeta Kemerova. "Kdo uslyšel křik, ten se zachránil. Všichni panikařili," svěřila se.

K jednomu z nejtragičtějších požárů od rozpadu Sovětského svazu došlo v ruském městě Kemerovo v neděli odpoledne. Plameny zachvátily obchodní dům, který byl v té době plný lidí. Uhasit se ho podařilo až druhý den.

"Několik pater obchodního centra bylo v neděli napakováno lidmi. Nikdo přesně neví, kolik lidí bylo uvnitř, když požár vypukl," uvedl Alexandr Eremejev ze záchranného štábu. "Kde ty lidi hledat? Kolik jich tam je? To vše komplikuje práci hasičů," řekl podle agentury Reuters.

Olga Lillevjaliovová přijela na místo činu hned poté, co se od svého muže o požáru dozvěděla. "Z hořící budovy se valil dým, naše děti hořely a my jsme byli nuceni jen stát a dívat se na to," cituje ji ruský server Meduza.

"Dokud hořelo, šest hodin jsme stáli na ulici, nikdo za námi nepřišel", říká žena. "Policejní kordon kolem obchodního centra vznikl kolem půl šesté. Policisté se chovali krajně agresivně. Běhali jsme ulicí tam a zpátky. Dokud to centrum hořelo, nikam nás nepouštěli, nic nám nevysvětlovali," vypověděla.

O příčinách neštěstí se zatím jen spekuluje. Hořet ale údajně začalo v prostorách dětského hřiště. "Můj manžel se starším synem byli ve čtvrtém patře na lanové dráze. Hořet začalo přímo v té místnosti, u trampolíny. Syn byl tou dobou ve výšce 1,5 metru, připnutý k lanům. Muž, který ho připoutal, utekl. Když ho manžel vynesl, měl popálenou tvář a jednu ruku," popsala zmíněná žena paniku, která okamžitě propukla.

Dveře byly zavřené, děti skákaly z oken

Vyšetřovací tým uvedl, že kromě nefungujícího požárního alarmu byly zamknuté i únikové východy. Dostat se z hořící budovy bylo podle svědků extrémně těžké. "Moje dcera tam byla se svou kamarádkou. Když se rozhodly jít do čtvrtého patra, uviděly oheň a kouř a začaly utíkat, bezpečnostní služba je ale nepustila. Vyprávěly mi, že je poslali na jiné schodiště, i tam byla ale cesta zatarasená, tak je poslali zase na jiné schodiště. Panovala tam neuvěřitelná panika," vypověděla agentuře Ria Novosti Valentina Klopenková.

Požár se šířil velmi rychle. "Dvě patra se zaplnila kouřem během pěti minut. Prostor s dětským hřištěm zachvátil kouř do dvou minut. Byl tak hustý, že nebylo vidět ani na nataženou ruku," řekl podle listu Daily Mail další ze svědků.

Požár v obchodním centru v ruském Kemerovu má desítky obětí | Video: Reuters

Ve snaze uniknout plamenům někteří zoufalí lidé uvěznění v prostorách nákupního centra raději skákali z oken. Mezi nimi i jedenáctiletý chlapec, kterému nyní v nemocnici ošetřují vážná zranění. Další z nich, šestnáctiletý teenager, byl po skoku ze čtvrtého patra lékaři uveden do umělého spánku.

Když na místo dorazili první hasiči, z malých oken se valil hustý černý kouř, z některých šlehaly plameny. Nad celým obchodním domem stoupala oblaka kouře, která se ne a ne rozptýlit ani po hodinách hašení. 

Hasiči požár uhasili po 14 hodinách

Obrovský požár zářil na temné obloze ještě v noci z neděle na pondělí. Navzdory chladnému počasí se před nákupním centrem stále shromažďoval dav lidí. Čekali, jestli se podaří někoho z hořícího pekla ještě zachránit.

"Naše děti šly do kina," plakala mladá žena. "Stále se ještě nevrátily. Tam není možné přežít, tolik kouře, stále ještě hoří," sledovala místo neštěstí ještě několik hodin poté, co požár propukl. Stejně jako desítky dalších lidí čekala na telefonát a pravidelně kontrolovala seznamy lidí odvezených do nemocnice s popáleninami, jestli mezi nimi nenajde jména svých dětí.

"Mám tam dvanáctiletou sestru. Nemůžu ji najít, nevolá. Proč tak dlouho? Proč mi neřeknou, co se s ní stalo?" vzlykala kousek od ní mladá dívka.

Požár se podařilo uhasit po čtrnácti hodinách. Hasičům práci ztěžoval fakt, že se budova centra začala hroutit. Zřítily se stropy kinosálů a téměř celá střecha nákupního centra.

Během tragédie však státní televize nepřerušila vysílání, aby o situaci v Kemerovu informovala. Dál vysílala politický diskusní pořad.

Celkem si neštěstí vyžádalo nejméně 64 mrtvých. Mezi nimi jsou i desítky dětí.

Náměstek gubernátora Kemerovské oblasti Vladimir Černov označil za hlavní linii vyšetřování možný útok žháře. Policie podle Interfaxu potvrdila, že s takovou možností počítá, nepovažuje ji nicméně za nejpravděpodobnější. Podle agentury Ria byli zadrženi čtyři lidé.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy