Nedrážděte Rusy radarem, vzkázal z Moskvy Schröder

Blahoslav Hruška
10. 9. 2007 13:39
Exkancléř vydal v Moskvě své paměti

Moskva - Americké plány na stavbu radaru v Česku a raketové základny v Polsku jsou politicky nebezpečné a škodí vztahům EU a Moskvy.

Na sobotní prezentaci ruské verze své autobiografie to prohlásil německý exkancléř Gerhard Schröder, který působí v dozorčí radě konsorcia Nord Stream, dceřiné firmy energetického gigantu Gazprom.

"Je německou zodpovědností přesvědčit Spojené státy, aby od podobných plánů ustoupily," zdůraznil Schröder na autogramiádě v knihkupectví Moskva.

Bývalý kancléř a předák SPD také nabádal Polsko, aby ustoupilo ze svého veta, kterým blokuje podpis nové partnerské smlouvy mezi Ruskem a EU. V Polsku je podle Schrödera patrný příklon k nacionalismu, což by mohlo být hrozbou pro rusko-německé vztahy, a tím i celou Evropu.

Mí Moskvané mi rozumějí. Na vzpomínky exkancléře Schrödera se o víkendu stály fronty.
Mí Moskvané mi rozumějí. Na vzpomínky exkancléře Schrödera se o víkendu stály fronty. | Foto: Aktuálně.cz

"Pro dobro Evropy je někdy vhodné zapomenout na individuální zájmy," dodal bývalý německý politik. Je prý rád, že knížka Rozhodnutí: můj život v politice, která se v Německu stala bestsellerem, vyšla v zemi, s níž je svázán svými politickými i osobními motivy.

"I když to není tenká knížka, čte se jedním dechem," pochválil exkancléřovy paměti, které v Rusku přijdou na 437 rublů (asi 340 Kč), autor předmluvy a místopředseda ruské vlády Dimitrij Medveděv.

Další summit na obzoru

Evropsko-ruské vztahy by měl rozhýbat koncem října summit v portugalské Mafře. Analytici ale příliš nevěří, že by politici přijali cokoliv průlomového. "Všichni se shodneme, že v současné době nemáme s Ruskem žádné strategické vztahy," citoval server euobserver.com švédského ministra zahraničí Carla Bildta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy