Nedrážděte Rusy radarem, vzkázal z Moskvy Schröder

Blahoslav Hruška
10. 9. 2007 13:39
Exkancléř vydal v Moskvě své paměti

Moskva - Americké plány na stavbu radaru v Česku a raketové základny v Polsku jsou politicky nebezpečné a škodí vztahům EU a Moskvy.

Na sobotní prezentaci ruské verze své autobiografie to prohlásil německý exkancléř Gerhard Schröder, který působí v dozorčí radě konsorcia Nord Stream, dceřiné firmy energetického gigantu Gazprom.

"Je německou zodpovědností přesvědčit Spojené státy, aby od podobných plánů ustoupily," zdůraznil Schröder na autogramiádě v knihkupectví Moskva.

Bývalý kancléř a předák SPD také nabádal Polsko, aby ustoupilo ze svého veta, kterým blokuje podpis nové partnerské smlouvy mezi Ruskem a EU. V Polsku je podle Schrödera patrný příklon k nacionalismu, což by mohlo být hrozbou pro rusko-německé vztahy, a tím i celou Evropu.

Mí Moskvané mi rozumějí. Na vzpomínky exkancléře Schrödera se o víkendu stály fronty.
Mí Moskvané mi rozumějí. Na vzpomínky exkancléře Schrödera se o víkendu stály fronty. | Foto: Aktuálně.cz

"Pro dobro Evropy je někdy vhodné zapomenout na individuální zájmy," dodal bývalý německý politik. Je prý rád, že knížka Rozhodnutí: můj život v politice, která se v Německu stala bestsellerem, vyšla v zemi, s níž je svázán svými politickými i osobními motivy.

"I když to není tenká knížka, čte se jedním dechem," pochválil exkancléřovy paměti, které v Rusku přijdou na 437 rublů (asi 340 Kč), autor předmluvy a místopředseda ruské vlády Dimitrij Medveděv.

Další summit na obzoru

Evropsko-ruské vztahy by měl rozhýbat koncem října summit v portugalské Mafře. Analytici ale příliš nevěří, že by politici přijali cokoliv průlomového. "Všichni se shodneme, že v současné době nemáme s Ruskem žádné strategické vztahy," citoval server euobserver.com švédského ministra zahraničí Carla Bildta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy