Němečtí populisté jsou čím dál víc rozdělení. Nechceme stranu jedné ženy, rebelují proti šéfce

Helena Truchlá
23. 2. 2017 12:00
Šéfka německých populistů Frauke Petryová se zasadila o vyloučení spolustraníka s extremistickými názory. Radikální křídlo strany AfD proti tomu ale protestuje. Půl roku před parlamentními volbami je tak populistická partaj stále více rozdělená. Navíc jí v průzkumech veřejného mínění klesají preference.
Foto: ČTK/AP

Berlín - Nacionalisté ze strany Alternativa pro Německo (AfD) mají půl roku před volbami vážné potíže. Straně klesají preference v průzkumech, a navíc se názorově rozděluje.

AfD chce na podzim bojovat o historicky první křesla ve Spolkovém sněmu. Její podpora aktuálně kolísá kolem deseti procent. To je výrazně méně než během roku 2016, kdy v průzkumech dosahovala až na 15,5 procenta.

Památník holocaustu jako "památník hanby"

Stranu, která ještě loni aspirovala na to, že by mohla skončit v parlamentních volbách v Německu třetí nebo čtvrtá, ale momentálně rozdělují spory o vlivného člena Björna Höckeho.

Ten na sebe "upozornil" v lednu, když označil berlínský památník holocaustu za památník hanby. Ačkoliv se za své výroky omluvil, vedení AfD v čele s Petryovou se ho rozhodlo potrestat vyloučením.

Jak spor o Höckeho další působení ve straně dopadne, není jasné. Rozhodnutí předsednictva musí ještě potvrdit stranické orgány na zemské a spolkové úrovni.

V těch je mnoho lidí, kteří politika brání a obviňují Petryovou, že se zbavuje lidí s jiným názorem na směřování strany.

S tím souhlasí také Fabian Virchow, německý expert na pravicový extremismus. "Spory ve straně nejsou až tak ideologické, jde spíš o styl politiky," popsal pro Aktuálně.cz. "Petryová se bojí, že by strana měla problémy kvůli porušování ústavy, což by odradilo mnoho voličů. Snaha o vyloučení Höckeho je tak trochu divadlo, které má uklidnit tu část elektorátu, kterou radikální rétorika uráží," dodává Virchow.

Vedle Höckeho se kritiky od šéfky za nacionalistickou rétoriku dočkal taky André Poggenburg ze Saska­-Anhaltska. Tam AfD v březnu 2016 dosáhla historického volebního úspěchu a obsadila skoro třetinu zemského parlamentu.

Umírněné a radikální křídlo

Podle Poggenburga teď ve straně existují dvě křídla. Umírněnější v čele s Petryovou, které chce údajně navázat koaliční spolupráci s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové. A radikálně pravicové, kam patří Höckeho obhájci.

Jestli by Petryová opravdu chtěla s konzervativci spolupracovat, nelze podle analytiků odhadnout. "Zdá se ale, že dlouhodobě chce mít tuto možnost otevřenou, na rozdíl od Höckeho a dalších," myslí si Virchow.

Koalici s Alternativou pro Německo ovšem odmítají všechny parlamentní strany.

AfD ve svém programu prosazuje přímou demokracii, odchod z Evropské unie a také vedoucí úlohu německé kultury namísto multikulturalismu.

Strana má dva předsedy, podobně jako němečtí Zelení. Výraznější mediální tváří je zmíněná jednačtyřicetiletá chemička Frauke Petryová - rodačka z Drážďan, která stranu vede od července 2015. Druhým šéfem AfD je profesor ekonomie Jörg Meuthen.

Ruská návštěva

Petryová AfD popisuje jako liberálně-konzervativní stranu. Přízviskům "pravicová" a "radikální" se vyhýbá.

Přesto se třetí únorový víkend sešla v Moskvě s ruským nacionalistou Vladimirem Žirinovským. Ten je na sankční listině Evropské unie a v minulosti například navrhoval vládám Polska, Rumunska a Maďarska rozdělit si Ukrajinu.

Podle mluvčího Petryové politička o Žirinovského přítomnosti předem nevěděla a měla domluvenou schůzku s předsedou dolní komory ruského parlamentu Vjačeslavem Volodinem.

Mluvčí také vyloučil, že by Rusové AfD finančně podporovali před podzimními parlamentními volbami. Zlepšení vztahů s Ruskem je ovšem jeden z bodů programu AfD.

Cesta předsedkyně do Moskvy k rozporům ve vedení strany přispívá. Zakladatel AfD Alexander Gauland, který patří k zastáncům Björna Höckeho, o ní údajně nevěděl. "Slyším to dnes poprvé," řekl po návratu šéfky listu Süddeutsche Zeitung Gauland.

Lepší kancléřka?

Ještě před rokem vydal Jürgen Elsässer, šéfredaktor časopisu Compact, který je v podstatě stranickým médiem AfD, článek s názvem Frauke Petryová − lepší kancléřka! Proč?

Dnes se ale k šéfce AfD vyjadřuje mnohem kritičtěji. Petryová po Compactu požaduje odškodnění za to, že časopis ve zprávě o hlasování o vyloučení Björna Höckeho nepravdivě napsal, že k němu došlo vysloveně na žádost předsedkyně. Magazín toto její rozhodnutí označil za vážnou chybu.

Petryová se musí vypořádat také s dalším zklamáním. Do parlamentních voleb povede AfD "tým špičkových kandidátů", a ne jeden lídr, což prosazovala právě mediálně známá předsedkyně.

Rozhodlo se tak v online anketě mezi členy strany, potvrdit ho musí ještě stranický sjezd.

Mezi uprchlíky v největším táboře v Jordánsku se nemluví o ničem jiném, velká část z nich nechce nikam odcházet, chtějí konec konfliktu v Sýrii. | Video: dvtv
 

Právě se děje

Další zprávy