NATO vyšle do Afghánistánu dalších 7 tisíc vojáků

jem
4. 12. 2009 12:35
Obama dostane tolik, o kolik požádal. Nic navíc mu NATO nepošle
Nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.
Nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | Foto: Reuters

Brusel - Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance dospěli v pátek za zavřenými dveřmi k dohodě, že do boje proti Talibanu v Afghánistánu vyšlou dalších 7 tisíc vojáků.

Američané již dříve oznámili, že do půl roku posílí své jednotky v zemi o 30 tisíc mužů a požádali o zvýšení aktivity také své spojence.

Na to reagovala Severoatlantická aliance zasedáním, po němž přislíbila navýšení počtu svých jednotek složených z příslušníků 25 států ze 40 zemí podílejících se na misi ISAF. Po jednání ministrů zahraničí států NATO a partnerů z ISAF to dnes řekl generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen. Minisři zahraničí ta splnili Obamovi požadavky vyslat alespoň sedm tisíc mužů. Nic navíc ale zatím neslíbili.

Česko by mohlo do Afghánistánu vyslat dalších sto vojáků. Deníku Aktuálně.cz to včera v reakci na navyšování sil amerických vojsk v asijské zemi řekl ministr obrany Martin Barták.

"Jednalo by se o další podpůrné jednotky, v žádném případě pro rok 2010 žádné speciální síly, maximálně do stovky vojáků. Ve hře je i radiolokátor Arthur," řekl ministr obrany.

Na jednání jsou kromě zástupců 28 členských zemí aliance i představitelé dalších států z mezinárodních jednotek ISAF, které v Afghánistánu působí. Do jednotek ISAF jsou zapojeny více než čtyři desítky zemí.
 


 

Právě se děje

před 31 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy