NASA objevila malou verzi naší sluneční soustavy. Osm planet ale spaluje obrovský žár

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2017 11:27
Osm planet obíhá kolem své hvězdy 2500 světelných let daleko od naší sluneční soustavy.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou. | Foto: Profimedia.cz

Washington - Ve vzdálenosti 2500 světelných let se nachází svět osmi planet, podobně jako ten z naší sluneční soustavy. Hvězda Kepler 90 je ale oproti našemu Slunci mnohem větší a žhavější.

Cizí solární systém, který je podobný tomu okolo Slunce, objevil americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Mise Kepler nyní za pomoci umělé inteligence narazila na osmou exoplanetu obíhající vzdálenou hvězdu.

Nově objevená planeta Kepler 90i je nejmenší a nejvzdálenější od hvězdy, která tvoří střed systému. Oběhne ji jednou zhruba za 14 dní. Přesto na jejím povrchu vědci naměřili spalující teploty dosahující až 420 stupňů Celsia.

Život na na ní tedy vědci ani nehledají. Přesto jde o zlomový objev.

"Systém Kepler 90 je jako mini verze naší sluneční soustavy. Malé planety jsou uvnitř a velké venku, ale všechny jsou k sobě mnohem blíž," vysvětlil Andrew Vanderburg z NASA.

K objevu došlo poté, co se tým NASA spojil s experty na umělou inteligenci z technologické firmy Google. Společně zanalyzovali data nasbíraná sondou Kepler, která od roku 2009 pátrá po vzdálených exoplanetách (planetách mimo sluneční soustavu - pozn. red.), které by byly podobné Zemi.

Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne.
Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne. | Foto: Profimedia.cz

Od té doby Kepler vystopoval už 150 000 hvězd a 2300 potvrzených planet. Astronomové dnes předpokládají, že kolem každé hvězdy ve vesmíru obíhá alespoň jedna planeta.

Letos v létě NASA ohlásila objev 10 planet, které by se díky ideální vzdálenosti od své hvězdy mohly podobat Zemi.

Jenže vědci z NASA také vědí, že existuje mnoho dalších planet, které sonda Kepler odhalit nedokázala. Pomocí umělé inteligence ale nyní může zkoumat signály i vzdálenějších těles. Dosáhne na 670 nových hvězd, kolem kterých pravděpodobně krouží nějaké dosud neznámé planety.

Mezi vědci pátrajícími po mimozemském životě teď navíc vyvolalo pozdvižení záhadné těleso z dalekého vesmíru, které v říjnu proletělo přímo naší sluneční soustavou. Ne však proto, že by na něm mohl být život.

Oumuamua zaujal svým neobvyklým podlouhlým tvarem a vědci dokonce uvažovali, jestli se nejedná o sondu vyslanou neznámou civilizací. Bližší zkoumání však žádné signály nezaznamenalo.

NASA zveřejnila unikátní záběry Slunce:

NASA publikovala záběry, které ukazují magnetické indukční čáry nad Sluncem | Video: NASA
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy