NASA objevila malou verzi naší sluneční soustavy. Osm planet ale spaluje obrovský žár

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2017 11:27
Osm planet obíhá kolem své hvězdy 2500 světelných let daleko od naší sluneční soustavy.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou. | Foto: Profimedia.cz

Washington - Ve vzdálenosti 2500 světelných let se nachází svět osmi planet, podobně jako ten z naší sluneční soustavy. Hvězda Kepler 90 je ale oproti našemu Slunci mnohem větší a žhavější.

Cizí solární systém, který je podobný tomu okolo Slunce, objevil americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Mise Kepler nyní za pomoci umělé inteligence narazila na osmou exoplanetu obíhající vzdálenou hvězdu.

Nově objevená planeta Kepler 90i je nejmenší a nejvzdálenější od hvězdy, která tvoří střed systému. Oběhne ji jednou zhruba za 14 dní. Přesto na jejím povrchu vědci naměřili spalující teploty dosahující až 420 stupňů Celsia.

Život na na ní tedy vědci ani nehledají. Přesto jde o zlomový objev.

"Systém Kepler 90 je jako mini verze naší sluneční soustavy. Malé planety jsou uvnitř a velké venku, ale všechny jsou k sobě mnohem blíž," vysvětlil Andrew Vanderburg z NASA.

K objevu došlo poté, co se tým NASA spojil s experty na umělou inteligenci z technologické firmy Google. Společně zanalyzovali data nasbíraná sondou Kepler, která od roku 2009 pátrá po vzdálených exoplanetách (planetách mimo sluneční soustavu - pozn. red.), které by byly podobné Zemi.

Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne.
Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne. | Foto: Profimedia.cz

Od té doby Kepler vystopoval už 150 000 hvězd a 2300 potvrzených planet. Astronomové dnes předpokládají, že kolem každé hvězdy ve vesmíru obíhá alespoň jedna planeta.

Letos v létě NASA ohlásila objev 10 planet, které by se díky ideální vzdálenosti od své hvězdy mohly podobat Zemi.

Jenže vědci z NASA také vědí, že existuje mnoho dalších planet, které sonda Kepler odhalit nedokázala. Pomocí umělé inteligence ale nyní může zkoumat signály i vzdálenějších těles. Dosáhne na 670 nových hvězd, kolem kterých pravděpodobně krouží nějaké dosud neznámé planety.

Mezi vědci pátrajícími po mimozemském životě teď navíc vyvolalo pozdvižení záhadné těleso z dalekého vesmíru, které v říjnu proletělo přímo naší sluneční soustavou. Ne však proto, že by na něm mohl být život.

Oumuamua zaujal svým neobvyklým podlouhlým tvarem a vědci dokonce uvažovali, jestli se nejedná o sondu vyslanou neznámou civilizací. Bližší zkoumání však žádné signály nezaznamenalo.

NASA zveřejnila unikátní záběry Slunce:

NASA publikovala záběry, které ukazují magnetické indukční čáry nad Sluncem | Video: NASA
 

Právě se děje

před 26 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy