NASA objevila malou verzi naší sluneční soustavy. Osm planet ale spaluje obrovský žár

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2017 11:27
Osm planet obíhá kolem své hvězdy 2500 světelných let daleko od naší sluneční soustavy.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou.
Porovnání nově objeveného systému s naší sluneční soustavou. | Foto: Profimedia.cz

Washington - Ve vzdálenosti 2500 světelných let se nachází svět osmi planet, podobně jako ten z naší sluneční soustavy. Hvězda Kepler 90 je ale oproti našemu Slunci mnohem větší a žhavější.

Cizí solární systém, který je podobný tomu okolo Slunce, objevil americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Mise Kepler nyní za pomoci umělé inteligence narazila na osmou exoplanetu obíhající vzdálenou hvězdu.

Nově objevená planeta Kepler 90i je nejmenší a nejvzdálenější od hvězdy, která tvoří střed systému. Oběhne ji jednou zhruba za 14 dní. Přesto na jejím povrchu vědci naměřili spalující teploty dosahující až 420 stupňů Celsia.

Život na na ní tedy vědci ani nehledají. Přesto jde o zlomový objev.

"Systém Kepler 90 je jako mini verze naší sluneční soustavy. Malé planety jsou uvnitř a velké venku, ale všechny jsou k sobě mnohem blíž," vysvětlil Andrew Vanderburg z NASA.

K objevu došlo poté, co se tým NASA spojil s experty na umělou inteligenci z technologické firmy Google. Společně zanalyzovali data nasbíraná sondou Kepler, která od roku 2009 pátrá po vzdálených exoplanetách (planetách mimo sluneční soustavu - pozn. red.), které by byly podobné Zemi.

Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne.
Planety v soustavě Kepler 90 obíhají kolem své hvězdy mnohem blíže než planety v naší sluneční soustavě. Jeden rok tu trvá jen necelého 14,5 dne. | Foto: Profimedia.cz

Od té doby Kepler vystopoval už 150 000 hvězd a 2300 potvrzených planet. Astronomové dnes předpokládají, že kolem každé hvězdy ve vesmíru obíhá alespoň jedna planeta.

Letos v létě NASA ohlásila objev 10 planet, které by se díky ideální vzdálenosti od své hvězdy mohly podobat Zemi.

Jenže vědci z NASA také vědí, že existuje mnoho dalších planet, které sonda Kepler odhalit nedokázala. Pomocí umělé inteligence ale nyní může zkoumat signály i vzdálenějších těles. Dosáhne na 670 nových hvězd, kolem kterých pravděpodobně krouží nějaké dosud neznámé planety.

Mezi vědci pátrajícími po mimozemském životě teď navíc vyvolalo pozdvižení záhadné těleso z dalekého vesmíru, které v říjnu proletělo přímo naší sluneční soustavou. Ne však proto, že by na něm mohl být život.

Oumuamua zaujal svým neobvyklým podlouhlým tvarem a vědci dokonce uvažovali, jestli se nejedná o sondu vyslanou neznámou civilizací. Bližší zkoumání však žádné signály nezaznamenalo.

NASA zveřejnila unikátní záběry Slunce:

NASA publikovala záběry, které ukazují magnetické indukční čáry nad Sluncem | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy