Námořní mise EU sklízí v boji proti pirátům úspěchy

Reuters Pavel Vondra, Reuters
2. 1. 2009 13:57
Během dvou dnů se podařilo odrazit dva útoky pirátů. Osm z nich bylo zadrženo
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules | Foto: Reuters

Athény/Paříž - Protipirátská mise Evropské unie, která od prosince dohlíží na bezpečnost námořního provozu v oblasti kolem Afrického rohu, si připisuje jeden úspěch za druhým.

Dnes se námořním silám EU podařilo před útokem somálských pirátů zachránit řecký ropný tanker Kriti Episkopi s 29člennou posádkou na palubě.

"Piráti se dvakrát pokusili na tanker nalodit, ale prchli, jakmile se po tísňovém volání podařilo zmobilizovat skupinu krizové reakce a do oblasti dorazil bojový letoun, helikoptéra a fregata," uvedl podle agentury Reuters mluvčí řeckého ministerstva pro námořní obchod.

Všichni členové posádky jsou údajně v pořádku a tanker pokračuje v plavbě.  

Jen o den dříve zmařila francouzská válečná loď útok somálských pirátů na jinou nákladní loď v Adenském zálivu a zadržela při tom osm osob.

Francouzská fregata, která v rámci mise Atalanta brázdí nebezpečné vody poblíž Somálska, zachytila podle agentury Reuters ve čtvrtek volání o pomoc, které vyslala v Panamě registrovaná obchodní loď S. Venus.

V oblasti působí vojenská plavidla z řady zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny
V oblasti působí vojenská plavidla z řady zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny | Foto: Reuters

Na tu se právě chystali zaútočit somálští piráti, příjezd francouzského vojenského plavidla je však přiměl k ústupu. Když se o několik hodin později pokusili zaútočit znovu, vylámali si zuby, neboť Francouzi byli nablízku a okamžitě zareagovali.

"Proti dobře vyzbrojené válečné lodi neměl jejich odpor smysl," řekl televizi LCI mluvčí francouzského námořnictva Christophe Prazuck. K operaci došlo asi 80 kilometrů jižně od pobřeží Jemenu a bylo při ní zadrženo osm mužů, které teď čeká soud v Somálsku.

"Existuje diplomatická dohoda, v rámci níž se somálské úřady zavázaly piráty stíhat a trestat," cituje Prazucka agentura Reuters.

Co se skutečně s piráty stane, je však krajně nejisté. Vliv mezinárodně uznané prozatímní somálské vlády na dění v zemi je totiž zanedbatelný. Rozbujelé pirátství u somálských břehů je jen jedním z projevů absence reálné státní moci.

I proto v prosinci Evropská unie rozhodla, že do oblasti vyšle svou historicky první námořní misi, která má pomoci řešit kritickou situaci na jedné z nejfrekventovanějších námořních tras světa.

Operaci velí Britové, válečné lodi a letadla pro ni poskytlo také několik dalších zemí EU. Kromě toho v oblasti v rámci zabezpečení námořního provozu působí i vojenské síly řady dalších zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny.

Francie patří v boji proti pirátům k vůbec nejaktivnějším hráčům. Od dubna zadržela při čtyřech operacích na tři desítky pirátů. Někteří z nich čekají ve Francii na soud.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy