Námořní mise EU sklízí v boji proti pirátům úspěchy

Reuters Pavel Vondra, Reuters
2. 1. 2009 13:57
Během dvou dnů se podařilo odrazit dva útoky pirátů. Osm z nich bylo zadrženo
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules
Protipirátská námořní mise v praxi: italská válečná loď Luigi Durand de la Penne "kryje záda" v Hongkongu registrovanému obchodnímu plavidlu Overseas Hercules | Foto: Reuters

Athény/Paříž - Protipirátská mise Evropské unie, která od prosince dohlíží na bezpečnost námořního provozu v oblasti kolem Afrického rohu, si připisuje jeden úspěch za druhým.

Dnes se námořním silám EU podařilo před útokem somálských pirátů zachránit řecký ropný tanker Kriti Episkopi s 29člennou posádkou na palubě.

"Piráti se dvakrát pokusili na tanker nalodit, ale prchli, jakmile se po tísňovém volání podařilo zmobilizovat skupinu krizové reakce a do oblasti dorazil bojový letoun, helikoptéra a fregata," uvedl podle agentury Reuters mluvčí řeckého ministerstva pro námořní obchod.

Všichni členové posádky jsou údajně v pořádku a tanker pokračuje v plavbě.  

Jen o den dříve zmařila francouzská válečná loď útok somálských pirátů na jinou nákladní loď v Adenském zálivu a zadržela při tom osm osob.

Francouzská fregata, která v rámci mise Atalanta brázdí nebezpečné vody poblíž Somálska, zachytila podle agentury Reuters ve čtvrtek volání o pomoc, které vyslala v Panamě registrovaná obchodní loď S. Venus.

V oblasti působí vojenská plavidla z řady zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny
V oblasti působí vojenská plavidla z řady zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny | Foto: Reuters

Na tu se právě chystali zaútočit somálští piráti, příjezd francouzského vojenského plavidla je však přiměl k ústupu. Když se o několik hodin později pokusili zaútočit znovu, vylámali si zuby, neboť Francouzi byli nablízku a okamžitě zareagovali.

"Proti dobře vyzbrojené válečné lodi neměl jejich odpor smysl," řekl televizi LCI mluvčí francouzského námořnictva Christophe Prazuck. K operaci došlo asi 80 kilometrů jižně od pobřeží Jemenu a bylo při ní zadrženo osm mužů, které teď čeká soud v Somálsku.

"Existuje diplomatická dohoda, v rámci níž se somálské úřady zavázaly piráty stíhat a trestat," cituje Prazucka agentura Reuters.

Co se skutečně s piráty stane, je však krajně nejisté. Vliv mezinárodně uznané prozatímní somálské vlády na dění v zemi je totiž zanedbatelný. Rozbujelé pirátství u somálských břehů je jen jedním z projevů absence reálné státní moci.

I proto v prosinci Evropská unie rozhodla, že do oblasti vyšle svou historicky první námořní misi, která má pomoci řešit kritickou situaci na jedné z nejfrekventovanějších námořních tras světa.

Operaci velí Britové, válečné lodi a letadla pro ni poskytlo také několik dalších zemí EU. Kromě toho v oblasti v rámci zabezpečení námořního provozu působí i vojenské síly řady dalších zemí světa včetně USA, Ruska nebo Číny.

Francie patří v boji proti pirátům k vůbec nejaktivnějším hráčům. Od dubna zadržela při čtyřech operacích na tři desítky pirátů. Někteří z nich čekají ve Francii na soud.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 6 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy