Tragédie je nezastavila. Náhradní matka v Číně porodila dítě čtyři roky poté, co jeho rodiče zemřeli

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
12. 4. 2018 10:45
Manželé z Číny si nechali zmrazit několik embryí v naději, že by mohli porodit potomka díky umělému oplodnění. Pak ale dvojice zahynula při autonehodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Peking - Náhradní matka v Číně porodila dítě čtyři roky potom, co jeho rodiče zemřeli při dopravní nehodě. Potomek přišel na svět v prosinci loňského roku. O ojedinělém případu teď informoval britský zpravodajský server BBC s odkazem na čínská média.

Manželé z Číny si nechali ještě před tragickou autonehodou zmrazit několik embryí, protože doufali, že by mohli mít dítě prostřednictvím umělého oplodnění. Poté, co dvojice zahynula, se do případu vložili rodiče obou manželů a začali bojovat za to, aby mohli embrya použít.

Právní bitvu nakonec vyhráli. Celý proces byl ale nadmíru komplikovaný.

V době autonehody se embrya nacházela v nemocnici ve městě Nan-ťing, kde je lékaři uchovávali ve speciálním kontejneru uloženém v tekutém dusíku při teplotě minus 196 stupňů. Nejdříve prarodiče čekal soudní proces kvůli svěření embryí, žádný podobný případ totiž čínské soudy do té doby neřešily. Jen co se jim to podařilo, objevily se další problémy.

Embrya bylo možné z nemocnice odvézt pouze v případě, že by existovalo další zdravotnické zařízení, které se o ně postará. Vzhledem k právní nejistotě, která kolem celého případu panovala, bylo přitom velmi těžké podobnou nemocnici najít.

Čína nepovoluje náhradní mateřství 

Čtveřice pak musela řešit ještě jeden, vůbec největší problém - využití náhradní matky v Číně je nelegální. Prarodičům tak nezbylo nic jiného než celou záležitost řešit v jiné zemi, jejíž zákony to dovolují. 

S pomocí agentury zajišťující náhradní matky se rozhodli pro Laos. Stále ale neměli vyhráno. Žádná z leteckých společností totiž nechtěla nádobu s embryi a tekutým dusíkem přepravit. Prarodiče tedy nakonec museli sednout do auta.

V Laosu bylo jedno z embryí vloženo do dělohy náhradní matky a v prosinci loňského roku se malý Tchien-tchien narodil.

Čerství "rodiče" chtěli, aby měl chlapec čínské občanství. Ani v tomto případě se nenechali obelstít legislativou. Náhradní matka odcestovala pouze na turistické vízum do Číny, kde porodila.

Čtveřice následně podstoupila testy DNA a prokázala, že Tchien-tchien je jejich vnukem. Podle BBC jsou z narození potomka a z pokračování rodové linie nadšení.

Video: Porod doma? Riskujete zdraví matky i dítěte, v Česku nejsou pro domácí porod podmínky, říká Pařízek

V domácím prostředí nikdo nepozná, jestli se dítě v břiše dusí nebo ne, jejich propagátoři jsou jen malá skupina lidí, která je hodně slyšet. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy