Nad Řeckem se zase létá, stávka skončila. Přijde další

ČTK ČTK
15. 7. 2010 22:30
Státní zaměstnanci nechtějí do penze až v 65 letech
Řekové se stále nechtějí smířit s tím, že jejich vláda musí začít šetřit
Řekové se stále nechtějí smířit s tím, že jejich vláda musí začít šetřit | Foto: Reuters

Atény - Letecký provoz v Řecku se po dopolední stávce vrátil do normálu. Stávka trvala čtyři hodiny. Zrušeno bylo přes 60 tuzemských i mezinárodních letů, přes 130 dalších bylo odloženo.

Letoví kontroloři se připojili ke stávce zaměstnanců státního sektoru proti důchodové reformě. O ní měl večer rozhodovat parlament. Protesty přišly v době plné turistické sezony a poprvé negativně ovlivnily i lety stovek českých turistů.

Po celý den stávkují v Řecku úřady a veřejné služby. Ve státních nemocnicích lékaři ošetřují jen naléhavé případy.

Na příští týden plánují pětidenní stávku zaměstnanci státních nemocnic . Majitelé hotelů a podnikatelé v turistickém průmyslu však varují, že neustálé stávky mají negativní vliv na zájem turistů o řecká letoviska.

Odbory protestují proti rozsáhlé reformě penzijního systému, kterou parlament ve čtvrtek večer schválil - hlasovalo pro ni 156 z 284 přítomných poslanců. 

Reforma především stanoví pro státní zaměstnance odchod do penze v 65 letech. Dosud mohli do důchodu odcházet už v 58 letech, ženy dokonce v 55 letech. Reforma rovněž předpokládá snížení základních důchodů na 360 eur měsíčně (necelých 9200 korun). Dosavadní vysoké penze státních zaměstnanců se tak mají přiblížit soukromému sektoru.

Podívejte se: Krize na Rhodosu očima reportéra Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy