Nad Řeckem se zase létá, stávka skončila. Přijde další

ČTK ČTK
15. 7. 2010 22:30
Státní zaměstnanci nechtějí do penze až v 65 letech
Řekové se stále nechtějí smířit s tím, že jejich vláda musí začít šetřit
Řekové se stále nechtějí smířit s tím, že jejich vláda musí začít šetřit | Foto: Reuters

Atény - Letecký provoz v Řecku se po dopolední stávce vrátil do normálu. Stávka trvala čtyři hodiny. Zrušeno bylo přes 60 tuzemských i mezinárodních letů, přes 130 dalších bylo odloženo.

Letoví kontroloři se připojili ke stávce zaměstnanců státního sektoru proti důchodové reformě. O ní měl večer rozhodovat parlament. Protesty přišly v době plné turistické sezony a poprvé negativně ovlivnily i lety stovek českých turistů.

Po celý den stávkují v Řecku úřady a veřejné služby. Ve státních nemocnicích lékaři ošetřují jen naléhavé případy.

Na příští týden plánují pětidenní stávku zaměstnanci státních nemocnic . Majitelé hotelů a podnikatelé v turistickém průmyslu však varují, že neustálé stávky mají negativní vliv na zájem turistů o řecká letoviska.

Odbory protestují proti rozsáhlé reformě penzijního systému, kterou parlament ve čtvrtek večer schválil - hlasovalo pro ni 156 z 284 přítomných poslanců. 

Reforma především stanoví pro státní zaměstnance odchod do penze v 65 letech. Dosud mohli do důchodu odcházet už v 58 letech, ženy dokonce v 55 letech. Reforma rovněž předpokládá snížení základních důchodů na 360 eur měsíčně (necelých 9200 korun). Dosavadní vysoké penze státních zaměstnanců se tak mají přiblížit soukromému sektoru.

Podívejte se: Krize na Rhodosu očima reportéra Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy