Na ruském jezeře zahynulo v bouři 14 dětí. Úřady řeší, jak vůbec mohly vyrazit na vodu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2016 20:42
Čtrnáct dětí z Moskvy se utopilo na jezeře Sjamozero na severu Ruska. Převrhly se s nimi dvě loďky a raft. Ze zřejmě 50členné posádky se podařilo zachránit 36 lidí. Většinu ze zachráněných vyzvedli na ostrově uprostřed jezera. Děti byly na lodi na výletě, v severoruské Karelské republice trávily prázdniny. "Velká tragédie. Upřímnou soustrast jejich rodinám a přátelům,“ napsal na Twitter starosta ruského hlavního města Sergej Sobjanin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Prázdninový výlet skupiny moskevských dětí do Karelské republiky na severu Ruska nedaleko finských hranic se změnil v tragédii. Během bouře na jezeře Sjamozero zahynulo 14 z nich. Podle původních zpráv zahynul také jeden z instruktorů.

"Vyšetřovatelé skončili ohledání těl 14 obětí. Uvedli, že všechny byly narozeny mezi lety 2002 až 2004. Mezi oběťmi není žádný dospělý," uvedl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

"To znovu potvrzuje domněnku, že instruktoři, kteří děti doprovázeli, nevyvinuli potřebnou snahu, aby je zachránili, ale mysleli pouze na záchranu vlastního života," dodal Markin.

Ze zřejmě 50 pasažérů se podařilo zachránit 36 lidí. Většinu dětí vyzvedli záchranáři na ostrově uprostřed jezera, některým se podařilo doplavat ke břehu.

Policie už zatkla jednoho z instruktorů, kterého podezřívá ze zanedbání bezpečnostních pravidel.

Podle agentury AP většina z obětí zemřela kvůli podchlazení ve studené vodě, která měla v době neštěstí osm až deset stupňů Celsia.

Celkem se na výlet k jezeru Sjamozero v Karelii vydalo 47 dětí z Moskvy. Na projížďku po jezeře nedaleko finských hranic děti ve věku 12 až 15 let vyrazily s instruktory na dvou loďkách a raftu. A to i přesto, že úřady předtím pro oblast vyhlásily varování kvůli špatnému počasí.

"Děti, které zemřely, zřejmě neměly záchranné vesty," řekl agentuře Ria Novosti dětský ombudsman Pavel Astakov. "Snažíme se nyní zjistit, kdo dal k cestě svolení," dodal.

"Neměli právo vyrazit na loďky," uvedl místní politik Alexej Gavrilov. "Chtěl bych se podívat do očí té osobě, která jim dovolila vyplout na jezero," řekl agentuře AP šéf místní centrály cestovního ruchu Vladimir Kučerenko. "Byl to sebevražedný nápad," dodal.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy