Na ruském jezeře zahynulo v bouři 14 dětí. Úřady řeší, jak vůbec mohly vyrazit na vodu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2016 20:42
Čtrnáct dětí z Moskvy se utopilo na jezeře Sjamozero na severu Ruska. Převrhly se s nimi dvě loďky a raft. Ze zřejmě 50členné posádky se podařilo zachránit 36 lidí. Většinu ze zachráněných vyzvedli na ostrově uprostřed jezera. Děti byly na lodi na výletě, v severoruské Karelské republice trávily prázdniny. "Velká tragédie. Upřímnou soustrast jejich rodinám a přátelům,“ napsal na Twitter starosta ruského hlavního města Sergej Sobjanin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Prázdninový výlet skupiny moskevských dětí do Karelské republiky na severu Ruska nedaleko finských hranic se změnil v tragédii. Během bouře na jezeře Sjamozero zahynulo 14 z nich. Podle původních zpráv zahynul také jeden z instruktorů.

"Vyšetřovatelé skončili ohledání těl 14 obětí. Uvedli, že všechny byly narozeny mezi lety 2002 až 2004. Mezi oběťmi není žádný dospělý," uvedl mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

"To znovu potvrzuje domněnku, že instruktoři, kteří děti doprovázeli, nevyvinuli potřebnou snahu, aby je zachránili, ale mysleli pouze na záchranu vlastního života," dodal Markin.

Ze zřejmě 50 pasažérů se podařilo zachránit 36 lidí. Většinu dětí vyzvedli záchranáři na ostrově uprostřed jezera, některým se podařilo doplavat ke břehu.

Policie už zatkla jednoho z instruktorů, kterého podezřívá ze zanedbání bezpečnostních pravidel.

Podle agentury AP většina z obětí zemřela kvůli podchlazení ve studené vodě, která měla v době neštěstí osm až deset stupňů Celsia.

Celkem se na výlet k jezeru Sjamozero v Karelii vydalo 47 dětí z Moskvy. Na projížďku po jezeře nedaleko finských hranic děti ve věku 12 až 15 let vyrazily s instruktory na dvou loďkách a raftu. A to i přesto, že úřady předtím pro oblast vyhlásily varování kvůli špatnému počasí.

"Děti, které zemřely, zřejmě neměly záchranné vesty," řekl agentuře Ria Novosti dětský ombudsman Pavel Astakov. "Snažíme se nyní zjistit, kdo dal k cestě svolení," dodal.

"Neměli právo vyrazit na loďky," uvedl místní politik Alexej Gavrilov. "Chtěl bych se podívat do očí té osobě, která jim dovolila vyplout na jezero," řekl agentuře AP šéf místní centrály cestovního ruchu Vladimir Kučerenko. "Byl to sebevražedný nápad," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy