Na prahu jaderné války. Sovětské rakety na Kubě zažehly dramatickou bitvu nervů

Na prahu jaderné války. Sovětské rakety na Kubě zažehly dramatickou bitvu nervů
Chruščov chtěl Američany postavit před hotovou věc a oznámit jim existenci sovětských balistických raket a jaderných hlavic na Kubě ve chvíli, kdy bude vše připraveno. Podcenil ale schopnost Američanů základny a podezřelé náklady na lodích odhalit. Vojáci pluli na lodích v přestrojení za civilní námořníky a náklady vojenské techniky Sověti maskovali jako zemědělské stroje.
Americká balistická raketa Jupiter vyzbrojená jadernou hlavicí.
Ve Spojených státech někteří lidé žádali na demonstracích mírové řešení. V Sovětském svazu demonstrace proti politice vlády povolené nebyly.
Nikitu Chruščova v roce 1964 svrhlo jeho okolí v čele s Leonidem Brežněvem. Bývalý lídr SSSR pak žil v ústraní na své dače až do roku 1971, kdy zemřel.
Foto: Aktuálně.cz / US Navy / Public domain
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
22. 10. 2022 11:09
Říjen 1962 byl nejvypjatějším obdobím studené války mezi Západem a komunistickým blokem. Sověti chtěli tajně dostat na Kubu balistické rakety schopné nést jaderné hlavice a zasáhnout s nimi jakékoliv místo na území Spojených států. Američané šli do tvrdé konfrontace - a zvítězili. Od přelomového projevu prezidenta Johna F. Kennedyho, v němž oznámil námořní blokádu ostrova, uplynulo přesně 60 let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 6 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy