Počasí uvěznilo na nádraží přes 100 000 lidí. Vášně krotí tisíce policistů

Eliška Dokulilová
3. 2. 2016 15:54
Desetitisíce Číňanů, dychtících setkat se na čínský Nový rok se svými rodinami, jsou už třetím dnem uvězněny na nádraží v Kantonu na jihu Číny. Důvodem je nepříznivé počasí, a město dokonce kvůli kritické situaci vyhlásilo výjimečný stav a na uklidnění rozhořčených čekajících vyslalo 6200 příslušníků bezpečnostních složek. Před nádražím vyrostly přístřešky pro odhadem 20 000 lidí.
Foto: Reuters

Chang-čou - Strávit několik hodin čekáním na zpožděný vlak není nic příjemného. Podstatně horší ovšem je, pokud se tísníte mezi desítkami tisíc dalších lidí.

Přesně v takové situaci jsou od pondělí cestující na nádraží v Kantonu, hlavním městě provincie Kuang-tung na jihu Číny. Kvůli zpožděným vlakům tam od pondělí uvízlo přes 100 000 Číňanů, cestujících za rodinami na oslavy čínského Nového roku.

Fotografie s davy tlačících se pasažérů zaplavily zpravodajské servery i sociální sítě, kde si sami cestující stěžují na bezvýchodnou situaci.

Foto: Reuters

"Dostat se domů je neuvěřitelně složité. Lidé museli čekat venku na dešti víc než deset hodin," napsal jeden z nich na sociální síti Weibo, čínské obdobě Twitteru. Za celou situaci může nepřízeň počasí, která provází Čínu několik posledních dní.

Podle mluvčího železniční stanice Čchena Ťien-pchinga byly dokonce před nádražím postaveny dočasné přístřešky pro zhruba 20 000 lidí. Ještě ve středu ráno se na nádraží tísnilo přes 33 000 lidí.

Kvůli kritické situaci dokonce město Kanton vyhlásilo výjimečný stav a na uklidnění rozhořčených čekajících vyslalo 6200 příslušníků bezpečnostních složek.

Foto: Reuters

Největší migrační vlna světa

Dopravní kolaps v Kantonu není překvapivý. Oslavy Nového roku jsou tím nejvýznamnějším svátkem a každoročně rozpoutají největší migrační vlnu na světě. Lidé po celé Číně během ní podniknou asi 2,9 miliardy cest. K rodinám se vracejí jak miliony dělníků, tak studenti a další lidé.

Právě průmyslová oblast v okolí města Kanton, kde žije asi 11 milionů lidí, je navíc továrenským centrem, odkud se každoročně vracejí zaměstnanci do vnitrozemských venkovských oblastí.

Foto: Reuters

Letošní oslavy příchodu nového lunárního roku, jehož symbolem je opice, připadají na 8. února. Nejvíce cest by se tak mělo podle prognóz uskutečnit v asi čtyřicetidenním období mezi 24. lednem a 3. březnem. Číňané přitom za svými příbuznými podle zpravodajského serveru CNN stále nejčastěji jezdí autem a podniknou tak asi 2,5 miliardy cest. Vlakem v porovnání vycestují asi pouze 332milionkrát.

Čínský vládní úřad pro řízení dopravy společně s Baidu, čínskou obdobou Googlu, dokonce pro letošek vydal interaktivní mapu, na níž lze během období novoročního cestování sledovat dopravní situaci mezi velkými městy.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy