Na Měsíci je pro astronauty vody dost, tvrdí NASA

Radim Klekner Radim Klekner
2. 3. 2010 13:25
Indická sonda potvrdila v měsíčních kráterech přítomnost ledu.
Na Měsíci leží miliony tun vody.
Na Měsíci leží miliony tun vody. | Foto: nasa.gov

Houston - Vybudování měsíční stanice trvale obývané lidmi se posouvá z říše snů do hranic reality. Tvrdí to alespoň Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Indická sonda Čandraján-1 vybavená americkými a evropskými přístroji totiž potvrdila, že ve čtyřiceti kráterech o průměru dva až devět kilometrů se u severního pólu v měsíční hornině regolitu nachází okolo 600 milionů tun ledu.

Do těchto kráterů nikdy nepronikne sluneční svit a panují zde teploty až mínus 248 stupňů Celsia.

"Jedná se vesměs o zmrzlou vodu bez příměsí, ležící pod několika decimetry regolitu," zdůrazňuje Paul Spudis z houstonského Ústavu pro výzkum Měsíce a planet. Měsíční hornina přitom vytváří ochrannou vrstvu zabraňující tomu, aby led roztál a vypařil se.

NASA potvrdila už loni, že led se nachází také u jižního pólu Měsíce.
NASA potvrdila už loni, že led se nachází také u jižního pólu Měsíce. | Foto: nasa.gov

Spektrální měření navíc ukázala, že zmrzlá voda se pod měsíčním povrchem nachází skutečně v krystalické a ne pouze amorfní formě, v níž nejsou molekuly H2O nijak pevně uspořádány.

Podobná měření uskutečněná pomocí americké sondy LCROSS potvrdila loni na podzim, že led se vyskytuje v regolitu také na dně kráteru Cabeus ležícího u jižního pólu Měsíce.

Obama je proti

Plány NASA, v jejichž rámci by na Měsíci okolo roku 2020 přistál modul s lidskou posádkou, ovšem letos narazily na nesouhlas prezidenta Baracka Obamy. Ten totiž po svém předchůdci Georgi Bushovi zdědil obří federální dluh, který navíc notně rozšířil mnohamiliardovými injekcemi do bankovního sektoru stiženého nedávnou finanční krizí.

Vláda ve Washingtonu tak musí šetřit a na vesmírný výzkum se nedostává peněz. NASA přesto věří, že ve světle nových skutečností Obama svůj názor změní.

"Můžeme s vysokým stupněm určitosti říct, že trvalá přítomnost člověka na Měsíci je nyní možná," říká Spudis.Vodu těženou z měsíčního povrchu by bylo možné použít nejenom při řadě každodenních úkonů, nýbrž také k výrobě kyslíku k dýchání, stejně jako k produkci vodíku do motorů kosmických lodí.

Kontakt s indickou sondou byl loni v říjnu ztracen, ta ale ještě předtím stačila vyslat k Zemi sérii dat. Jejich vyhodnocení ovšem trvalo měsíce. S výsledky mise tak mohla NASA seznámit odbornou veřejnost až na konferenci pořádané nyní v Texasu Spudisovým ústavem.

 

Právě se děje

Další zprávy