Na Filipínách zabíjela tropická bouře, 14 mrtvých

Zahraničí Zahraničí
1. 11. 2009 10:14
Navzdory tragédii Filipínci slaví svátek Všech svatých na zaplavených hřbitovech
Filipínec navzdory tropické bouři uctívá památku mrtvých
Filipínec navzdory tropické bouři uctívá památku mrtvých | Foto: Reuters

Manila - Filipíny postihla od září už čtvrtá tropická bouře - Mariniae. Tentokrát si vyžádala nejméně 14 lidských životů a poškodila tisíce obydlí.

Předchozí bouře připravily o život více než 900 lidí, část Manily je stále pod vodou. V nouzových přístřešcích už týdny žije 87 tisíc lidí, kteří se kvůli zaplaveným nebo poničeným obydlím nemohou vrátit domů.

Bouře vyvracela stromy a poškodila přes 5500 domů. Většina z jejích obětí se utopila, čtyři lidé jsou stále pohřešováni.

Mirinae souostroví již opustila, ale na ostrově Palawan na západě země zůstávají v pohotovosti kvůli možným lijákům a hromobití. Bouře nyní směřuje k pobřeží Vietnamu, kde už úřady vydaly v pěti provinciích nařízení k evakuaci.

V Manile navzdory tragédii ale lidé slaví svátek Všech svatých. Řada filipínců se vydala na zaplavené hřbitovy uctít památku zesnulých.

Lidé se k hrobům svých blízkých plaví na loďkách. Nápisy na náhrobních deskách osahávají rukama pod vodou, aby zjistili, kde odpočívají jejich blízcí. Svíčky nakonec někteří umístili alespoň na nejbližší stromy.

Zrušené lety, zastavené trajekty

Podle agentury Reuters zrušily včera úřady kolem 180 letů z Manily, zastavily se také některé trajekty, autobusové spoje i nákladní vozy s pomocí pro dříve postižené regiony. Než bouře dorazila, řekly úřady lidem, ať si připraví zásoby nejméně na tři dny.

Zavřeny byly taky školy. Lidem se tak mimo jiné zkomplikovala doprava na víkendový Svátek všech svatých.

„Zprávy z Manily nejsou tak špatné, jak se čekalo," řekla včera BBC Vanessa Tobinová z filipínského zastoupení organizace UNICEF. „Dostáváme ale zprávy z jihu, konkrétně z oblasti Bicol, které bylo roku 2006 zasaženo sesuvy půdy, že tam byly prudké lijáky a velmi vážné škody," dodala.

Přes sto tisíc lidí našlo přístřeší ve vládních evakuačních střediscích. Některé manilské čtvrti jsou stále zaplaveny a lidé používají pro pohyb po městě provizorní vory.

Podle meteorologů se počasí o víkendu mírně zlepší, tajfun by mohl zemi opustit. Oproti očekávání jsou mírnější také dešťové srážky, hlavně na hustě obydleném západním pobřeží ostrova Luzon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy